Sytuacja w Liberii. Prezydent ogłosiła stan wyjątkowy [WIDEO]

Sytuacja w Liberii. Prezydent ogłosiła stan wyjątkowy

Fot. PAP/EPA/AHMED JALLANZO
Prezydent Ellen Johnson Sirleaf podjęła decyzję o ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego w kraju z powodu wciąż rozszerzającej się epidemii zakażeń wirusem Ebola. Stan wyjątkowy będzie trwać 90 dni i obowiązuje od 6 sierpnia.

 

Prezydent oświadczyła, że skala epidemii zagraża bezpieczeństwu państwa, co wymaga zastosowania nadzwyczajnych środków aby zapewnić jego przetrwanie a także umożliwić ochronę życia obywateli. Sirleaf uprzedziła w przemówieniu telewizyjnym, że obecna sytuacja może zmusić władze do zawieszenia niektórych praw obywatelskich.

Prezydent zwróciła też uwagę, że ignorancja i nędza, a także zakorzenione praktyki religijne i kulturowe, wciąż przyczyniają się do rozszerzania się epidemii. Dotychczas śmiercionośny wirus zabił w Liberii 282 osoby a w całej Afryce Zachodniej ponad 930.

Zdaniem obserwatorów epidemia Eboli w Liberii rozszerza się i nie wykazuje oznak słabnięcia ponieważ wiele osób decyduje się na trzymanie bliskich chorych w domu, zamiast przekazywać ich do specjalnych ośrodków izolacyjnych.

Zarażona wirusem Ebola amerykańska pielęgniarka Nancy Writebol przyleciała w tym tygodniu ze stolicy Liberii, Monrowii, do Stanów Zjednoczonych. To już drugi amerykański pacjent przetransportowany do kraju na leczenie.

W USA próbują eksperymentalnego leczenia

Pracownica chrześcijańskiej misji zaraziła się śmiertelnym wirusem w Liberii. W kraju tym panuje obecnie epidemia gorączki krwotocznej, która dotknęła też Gwineę i Sierra Leone.

ebola, wirus eboli
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie