Szczepionka na ebolę - są pierwsze efekty [WIDEO]

Szczepionka na ebolę - są pierwsze efekty

Fot. Army Medicine
Testy przeprowadzono już kilka lat temu, ale szczegóły publikowane są dopiero teraz. Szczepionki przeciw dwóm odmianom eboli podano ponad stu osobom w Ugandzie. Wyniki wskazują, że szczepionki są bezpieczne i wywołują wyraźną odpowiedź układu odpornościowego - donosi medyczny tygodnik The Lancet.

Badacze podkreślają, że to na razie pierwsza faza badań, a zatem faktyczną skuteczność będzie można wykazać dopiero później. Ich zdaniem są to jednak obiecujące wyniki. Na razie na ebolę nie ma żadnego skutecznego leku ani szczepionki, choć trwają intensywne testy.

Co prawda dzięki prostym procedurom, takim jak podawanie kroplówek i antybiotyków, śmiertelność spadła do poziomu jednej osoby chorej na trzy, jednak do osiągnięcia dalszych postępów potrzebne będą konkretne metody leczenia, które są obecnie testowane - twierdzi belgijski mikrobiolog i jeden z odkrywców tego niebezpiecznego wirusa, Peter Piot.

Wyraża przy tym nadzieję, że w ciągu trzech miesięcy wyjaśni się, czy opracowywane obecnie terapie antywirusowe są skuteczne. Stworzenie szczepionki jest bardziej skomplikowane, ale konieczne w razie wystąpienia kolejnej epidemii lub przedłużania się obecnej - dodał.

Zobacz dokument na temat tej epidemii:

Światowa Organizacja Zdrowia w zeszłym miesiącu, że obecna epidemia eboli, najgorsza od odkrycia tego wirusa w 1976 r., zabiła dotychczas ponad 7,5 tysiąca ludzi, głównie mieszkańców trzech krajów zachodnioafrykańskich: Liberii, Sierra Leone i Gwinei.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
harry108
83.29.232.* 2015-01-03 16:01
"testy przeprowadzono juz kilka lat temu" no ciekawe... czyzby przed wybuchem epidemii?