Szczepionka przeci grypie. Rezygnaowli ze szczpień i ruszyła fala zachorowań

Szczepionka przeci grypie. Rezygnaowli ze szczpień i ruszyła fala zachorowań

Fot. fstop123/iStockphoto
Z powodu niedawnego fałszywego alarmu związanego ze szczepionkami przeciwgrypowymi we Włoszech w obecnym sezonie zaszczepiło się o 3 miliony osób mniej niż w latach ubiegłych- podaje służba zdrowia. Informuje też o największej od kilku lat fali zachorowań.

Jak wynika z danych krajowej służby zdrowia, w obecnym tygodniu, uważanym za początek szczytu zachorowań stwierdzono ponad pół miliona przypadków grypy, o 160 tysięcy więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.

Masową rezygnację z przyjmowania preparatów wiąże się z alarmem, jaki podniesiony został na początku grudnia zeszłego roku, gdy we Włoszech zanotowano kilkanaście zgonów starszych osób, które wcześniej zaszczepiły się przeciwko grypie. Były to osoby bardzo sędziwe lub z poważnymi schorzeniami.

Zgony te zakwalifikowano początkowo jako budzące podejrzenia i dlatego sprawą podanego preparatu przeciwgrypowego zajęła się prokuratura. Został on też natychmiast wycofany.

Szczegółowe badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości bądź skażenia preparatu. Alarm czy wręcz psychoza zakończył się z chwilą, gdy eksperci z krajowego Instytutu Służby Zdrowia orzekli, że istnieje jedynie zbieżność w czasie między przyjęciem szczepionki a śmiercią , a nie związek przyczynowo- skutkowy.

Jednak w następnych tygodniach doszło praktycznie do załamania kampanii szczepień przeciwko grypie, mimo apeli ministerstwa zdrowia o to, by poddawały się nim przede wszystkim osoby poważnie chore, narażone na ryzyko groźnych komplikacji oraz ludzie starsi.

Prasa włoska zauważa, że obecnie służba zdrowia notuje rezultaty grudniowego alarmu. Liczba zachorowań na grypę bardzo szybko rośnie. Gazety przedstawiają dane ogłoszone na zjeździe lekarzy o tym, że w tym sezonie liczba szczepień jest niższa o prawie jedną trzecią w porównaniu z rokiem poprzednim.

Na razie zdaniem przedstawicieli służby zdrowia trudno przewidzieć, jakie będą ostateczne skutki rezygnacji ze szczepień.

Dotychczasowe rezultaty, o których informują media, to raptowny wzrost zachorowań z przypadkami poważnych komplikacji, kilkadziesiąt osób na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach w całym kraju i całkowite oblężenie punktów pogotowia ratunkowego, gdzie masowo przybywają chorzy.

Od początku tego sezonu grypą zaraziło się już 1,9 miliona osób we Włoszech. Tak wysokiej liczby zachorowań nie notowano od 4 lat.


Czytaj więcej w Money.pl
Zapowiadają szczepionkę przeciwko grypie
Będzie to pierwsza uniwersalna szczepionka przeciwko grypie - uważa dyrektor Narodowych Instytutów Zdrowia w USA, prof. Francis S. Collins.
Grypa szaleje. Najgorsze dopiero przed nami
Szczyt zachorowań na grypę występuje zwykle od stycznia do marca.
Pomysł na biznes: zarabianie na ludzkim nieszczęściu
Ten sposób zarabiania pieniędzy wydaje się co najmniej kontrowersyjny. Chodzi wprawdzie o zwykły handel domenami, ale... nie do końca.
grypa, szczepienia, szczepionka przeciw grypie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Lysy 25
77.254.70.* 2015-01-22 10:20
Zaszczep się syneczku bo jak tego nie zrobisz to przyjdzie zły wirus i cię zje.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
grippex
213.156.106.* 2015-01-22 09:48
Znowu jakies paraniiczne doniesienie skonstruowane przez sztab public relations korporacji farmaceutycznych... kolejne klamstwa na temat grypy natretnie mylonej z przeziebieniem leczonym gripexem
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/