Szczepionka przeciw grypie. Kiedy pojawią się kolejne dawki?

Szczepionka przeciw grypie. Kiedy pojawią się kolejne dawki?

Fot. AdamGregor/iStockphoto

Do resortu zdrowia wpływały pojedyncze zgłoszenia o braku możliwości zakupu szczepionek przeciwko grypie. Minister zdrowia 14 października 2013 r. wydał zgodę na sprowadzenie z zagranicy 100 tys. dawek szczepionki przeciw grypie. Z tej dostawy będą dostępne preparaty, które pojawią się w sprzedaży od przyszłego tygodnia.


Według informacji posiadanych przez resort, liczba szczepionek wprowadzonych na polski rynek w tym roku jest porównywalna z tą jaka była dostępna w 2012 r. Było to około 1,5 mln dawek, ale nie wszystkie zostały wtedy wykorzystane. - Producenci byli zmuszeni zutylizować znaczną liczbę szczepionek (po kilkadziesiąt tysięcy sztuk), ponieważ nie zostały one sprzedane - podkreśla rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk.

Jego zdaniem, szczepionek może nie być w dowolnie wybranej aptece, ponieważ nie są one zamawiane ze względu na brak zainteresowania. Zmienił się także model dystrybucji szczepionek - większą część z nich zamawiają przychodnie (także w programach szczepień realizowanych przez samorządy).

Szczepionki można zakupić w hurtowniach: Farmacol S.A., Intra Sp.zo.o., Interpharma Sp.zo.o., Neuca, PGF Urtica, Polska Grupa Farmaceutyczna, Polypharma.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-11-13 14:52
Znowu zaczną się kampanie marketingowe, żeby opchnąć jak najwięcej szczepionek przeciwko grypie. Ciekawe co teraz będzie... kozia grypa?