Szczepionki przeciw grypie działają? Są nowe badania

Szczepionki przeciw grypie działają? Są nowe badania

Fot. Soleilc/Dreamstime

Najnowsze wyniki pokazują, że szczepionki przeciwko grypie nie są tak skuteczne, jak byśmy sobie tego życzyli. W najlepszym wypadku pomagają niewiele ponad połowie z nas, ale lepszej obrony przed grypą jeszcze nie znamy.

Ostatnie badania amerykańskich naukowców dowodzą, że szczepienia przeciwko grypie wykazują znacznie mniejszą skuteczność, niż wcześniej sądzono - wśród pacjentów między 16. a 65. rokiem życia skuteczność ta wynosi zaledwie 59 proc.

Naukowcy wzięli pod lupę ponad 5700 artykułów ze światowej bazy piśmiennictwa medycznego, powstających od stycznia 1967 roku do lutego 2011 roku i znaleźli 31 właściwych badań, których analiza pozwala oszacować poziom skuteczności szczepień na przestrzeni lat. Na ich podstawie przeanalizowali wskaźniki dotyczące ryzyka zachorowań na grypę przy użyciu najpopularniejszych szczepionek dostępnych w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że mogą one wpływać na zwiększenie odporności pacjentów, ale nie zawsze - zdarzały się bowiem sezony, kiedy skuteczność szczepień była minimalna lub nawet zerowa - donosi magazyn medyczny The Lancet.

Pracom przewodniczył Michael Osterholm z Uniwersytetu Minnesoty, ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego. Jego zdaniem badania, jakie przeprowadził wraz ze swoim zespołem, są najlepszymi od ostatnich 70 lat. Wyniki kłócą się jednak z ubiegłorocznym raportem międzynarodowej organizacji Cochrane Collaboration, według którego szczepionki przeciwko grypie wykazują skuteczność u 73 procent pacjentów. Jak podaje PAP, różnice w badaniach obu instytucji wynikają z obranej metodologii.

Czytaj w Money.pl

Uniwersalna szczepionka na grupę już wkrótce?

Profesor Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy i propagatorka szczepień nie odniosła się jeszcze do najnowszych badań, ale jej zdaniem szczepienie jest jedynym skutecznym środkiem zapobiegania chorobie. - Według badań, jakimi dysponuję, szczepionka ochrania od 70 do 90 procent. Poza tym badania są różne. Skomentować mogę to również w ten sposób - jeżeli zaszczepimy się przeciwko grypie, a mimo to zachorujemy, to przejdziemy tylko poronną postać grypy, znacznie słabszą, bez wszystkich groźnych konsekwencji powikłań pogrypowych - dodaje.

Podobne stanowisko zajmuje doktor Jerzy Banach. - To, że się nie szczepimy, wynika z naszej ogromnej głupoty i niewiedzy. Nie mamy w Polsce skutecznych kampanii informacyjnych, nie wiemy, czym jest grypa, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo może być niebezpieczna - podkreśla.

Zapytany o wyniki najnowszych badań, doktor Banach reaguje oburzeniem. - To bzdura! Grypa może stanowić dla człowieka śmiertelne zagrożenie! A przecież szczepienie nas chroni przed tym wszystkim, eliminuje ewentualne powikłania - przekonuje.

Zdaniem dr. Banacha argumentem przemawiającym za szczepieniem się mogą być także koszty, na jakie narażony jest pacjent który zachoruje na grypę. Ceny lekarstw stosowanych w leczeniu grypy są przeważnie wyższe od szczepionek. - Wydajemy więc więcej, niż na jednorazowe szczepienie - dodaje.

Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku na grypę choruje od 3 do 5 milionów ludzi, z czego umiera od ćwierć do pół miliona. W Polsce w zeszłym sezonie na grypę zachorował ponad milion pacjentów, pięć i pół tysiąca musiało przejść hospitalizację, a 187 osób zmarło. Obecny sezon grypowy dopiero się zaczął, a Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego tylko między 16 a 22 października zarejestrował już ponad 25 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Więcej o grypie znajdziesz w Money.pl
Tak bronimy się przed grypą. Zamiast leków...
TNS OBOP sprawdził jak bronimy się przed chorobą.
Zniszczą dziesiątki milionów szczepionek
Przed dwoma laty, władze Niemiec wydały na nie 250 mln euro.
Grypa znów zabija. Zmarło 62 ludzi
W większości przypadków byli oni zakażeni szczepem A/H1N1, zwanym potocznie świńską grypą.
badania, pacjenci, szczepionka, skuteczne
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
WAY999
77.255.28.* 2013-09-26 09:15
pewnie, ze działają. Nie rozumiem tego bojkotu, jaki tworzą niektórzy, Do nas rok w rok do pracy przyjeżdza Certus, szczepią się wszyscy jak jeden mąż. Funduje to pracodawca nam, ale to raptem koszt niewiele ponad 30 zł
Jola
212.49.56.* 2011-11-16 19:08
ja natomiast do tej pory się nie szczepiłam, ale ze względu na chorą osobę w moim domu, muszę być teraz szczególnie ostrożna. Dlatego poczytałam nieco, także o samych szczepionkach, i zależałoby mi na zaszczepieniu się Influvac’iem. Nie wiecie, gdzie w Krakowie można się zaszczepić tym właśnie preparatem?
Tyrka
178.36.42.* 2011-11-03 09:12
No nareszcie jest jakieś poparcie dlatego co zawsze wiedziałam :) Ja się szczepiłam juz od 2006 roku i niegdy z tego powodu nie miałam żadnych nie przyjemnosci. A na grype nie zachorowałam ani razu. Szperając po necie znajduję tez duzo ciekawych rzeczy na ten temat ostatnio znalazłam ta stronę wlaczochrone.pl i tam jest taka fajna opcja ze mozna zapytac specjalistę. Przydatne przy pierwszych objawach grypy :)
Zobacz więcej komentarzy (7)