Tak polska badaczka rozgryzła grypę

Tak polska badaczka rozgryzła grypę

Fot. ulezidar/iStockphoto
Co roku grypa zabija pół miliona ludzi na całym świecie. Polska badaczka stworzyła nowy model, który przewiduje, jak wirus grypy będzie się zmieniał z roku na rok.

Opracowany przez dr Martę Łukszę, polską bioinformatyczkę z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku matematyczny model, z 93-proc. dokładnością przewiduje dynamikę rozwoju grypy z roku na rok - informuje Gazeta Wyborcza.

Wyniki badań opublikowały prestiżowe światowe pisma, takie jak m.in. Nature czy magazyn Time. Zostały także wysoko ocenione przez naukowców z WHO.

W Polsce kolejna epidemia?

Nie mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją; nie grozi nam epidemia grypy w woj. dolnośląskim - powiedział we wtorek wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon, odnosząc się do śmierci trzech pacjentów w szpitalu w Legnicy.

Pod koniec lutego na oddziale hematologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy u ośmiu pacjentów wykryto wirus grypy AH1N1. W piątek zmarły dwie osoby, a w sobotę trzecia zakażona wirusem pacjentka.

Na wtorkowej konferencji prasowej zastępca dyrektora ds. lecznictwa legnickiego szpitala Andrzej Hap podkreślił, że troje zmarłych pacjentów oddziału hematologii cierpiało na skrajną postać choroby nowotworowej. ,,Ci pacjenci byli wycieńczeni swą chorobą, całkowicie pozbawieni odporności" - dodał lekarz.

Dyrektor mówił, że obecnie na zamkniętym oddziale hematologii przebywa pięciu pacjentów, u których stwierdzono wirus AH1N1. W sumie na oddziale hospitalizowanych jest 10 osób, a pacjenci z wirusem są izolowani.

Czworo z zakażonych wirusem jest we względnie dobrym stanie. Jedna osoba z powodu gorszego stanu może trafić na oddział intensywnej terapii - dodał Hap.

W ocenie dyrektora nie można mówić o zagrożeniu epidemiologicznym, ani o zwiększonej liczbie zachorowań na grypę. W styczniu i lutym 2013 r. w szpitalu było o 100 procent więcej przyjęć.(...) Były powikłania pogrypowe nawet u osób zdrowych - dodał Hap. Wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon powiedział, że nie ma powodów do obaw z powodu wykrytego w legnickim szpitalu wirusa.

- Nie mamy do czynienia z nadzwyczajną sytuacją. Grypa jest, była i będzie. W tym roku raczej nie będzie zwiększonej zachorowalności na grypę - dodał Simon.

Szpital w Legnicy wprowadził zakaz odwiedzin. W wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu zakazano odwiedzin po stwierdzeniu trzech przypadków grypy typu A u dzieci. Odpowiedzialny za zdrowie wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak podkreślił, że szpitale wprowadziły zakaz jedynie prewencyjnie.

W Polsce w sezonach: 2010/11 i 2011/12 na grypę za każdym razem zachorowało ponad 1 mln osób. Najwięcej było zakażeń wywołanych przez wirus świńskiej grypy H1N1; było to 61 proc. zachorowań.

Czytaj więcej w Money.pl
Polscy naukowcy dalej pracują nad grafenem
Naukowcy z AGH w Krakowie opracowują nowatorski materiał z wykorzystaniem grafenu.
nauka, epidemia, choroba, szczepionka, grypa
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie