Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Talk może sprzyjać rakowi jajnika

Talk może sprzyjać rakowi jajnika

Fot. flickr/cc/euthm

Kobiety regularnie stosujące talk w okolicy narządów płciowych są o 24 proc. bardziej narażone na raka jajnika - informuje pismo "Cancer Prevention Research".

Już wcześniej ukazywały się badania wskazujące na związek stosowania talku z nowotworami, jednak ich wyniki nie były przekonywujące.

Tym razem lekarze z Brigham and Women's Hospital w Bostonie zebrali dane z ośmiu różnych badań, które dostarczyły dokładnych rezultatów. Porównano dane dotyczące 8 525 kobiet z rozpoznaniem raka jajnika oraz 9 800, u których raka nie stwierdzono.

Jak się okazało, regularne stosownie talku po kąpieli zwiększało ryzyko raka jajnika o 24 proc.(naukowcy skupili się na stosowaniu talku w okolicy genitaliów i wykluczyli stosowanie talku na pozostałą powierzchnię ciała). Uważa się, że talk może wywołać stan zapalny dróg rodnych, a szerzący się proces zapalny, docierając do węzłów chłonnych w miednicy rozregulowuje układ immunologiczny, co sprzyja rozwojowi raka.

Rak jajnika powoduje największą liczbę zgonów ze wszystkich nowotworów żeńskiego układu rozrodczego. Zwykle jest rozpoznawany zbyt późno. Kobiety z mutacjami dotyczącymi genów GSTM1 oraz GSTT1 są trzy razy bardziej narażone na wystąpienie tego nowotworu.

Biały proszek powszechnie nazywany talkiem powstaje ze sproszkowanego, wyjątkowo miękkiego minerału - uwodnionego krzemianu magnezu. Oprócz przemysłu kosmetycznego talk bywa też dodawany do produktów zbożowych (w tym ryżu), czekolady, lukru, klusek, mieszanek przypraw czy leków w tabletkach.(PAP)

pmw/ krf/

rak
PAP
Czytaj także
Polecane galerie