Ten lek przedłuża czas przeżycia

Ten lek przedłuża czas przeżycia

Fot. digital cat/cc/flickr

Stosowany od stosunkowo niedawna vemurafenib przedłuża niemal dwukrotnie czas przeżycia pacjentów z zaawansowanym rakiem skóry - czerniakiem - informuje New England Journal of Medicine.

Czerniak, piąty pod względem częstości występowania nowotwór u mężczyzn i siódmy wśród kobiet, odpowiada za 75 proc. zgonów związanych z nowotworami skóry - w skali całego świata jest ich ponad 50 tysięcy rocznie. Czerniakowi sprzyja częste wystawianie się na światło słoneczne (jednak oprócz powierzchni skóry może się pojawiać w nietypowych lokalizacjach, na przykład w oku, a nawet w przełyku).

Jak wynika z badań klinicznych prowadzonych w 12 ośrodkach, które objęły 132 pacjentów w USA i Australii, leczone podawanym doustnie vemurafenibem osoby z zawansowanym czerniakiem (z przerzutami) żyły o kilka miesięcy dłużej niż przy konwencjonalnym leczeniu - przeciętnie 16 miesięcy. Typowe leczenie pacjentów w podobnym stanie przedłużało im życie tylko o 9 miesięcy.

Vemurafenib może być podawany mniej więcej połowie pacjentów z zaawansowanym czerniakiem, ponieważ działa na guzy wykazujące mutację genu BRAF V600. Mniej więcej połowa osób, którym można lek podawać, odnosi korzyść z jego przyjmowania. Nie chodzi jednak o wyleczenie, tylko o przedłużenie życia liczone w miesiącach - z czasem nowotwór uodparnia się na lek. Wkrótce vemurafenib ma być zatwierdzony przez Komisję Europejską.

rak, nowotwór, czerniak, vemurafenib
PAP
Czytaj także
Polecane galerie