TFP5 przywraca pamięć i odwraca objawy choroby Alzheimera u myszy

TFP5 przywraca pamięć i odwraca objawy choroby Alzheimera u myszy

Fot. pedrosimoes7/CC/Flickr

Peptyd TFP5 przywraca pamięć myszom ze zmianami w mózgu odpowiadającymi ludzkiej chorobie Alzheimera - informuje pismo FASEB Journal.

Badania przeprowadził zespół naukowców z National Institutes of Health, kierowany przez Harisha C. Panta. Wykorzystano myszy z chorobą, będącą odpowiednikiem ludzkiego Alzheimera. Jednej grupie zwierząt badacze wstrzykiwali do otrzewnej TFP5, drugiej - placebo w postaci roztworu soli.

Jak się okazało, u myszy, którym wstrzyknięto TFP5, objawy choroby - stan zapalny czy obumieranie tkanek - ustąpiły, myszy odzyskały też pamięć i żyły o 2 miesiące dłużej niż grupa kontrolna. Nie zaobserwowano niekorzystnych skutków ubocznych - chudnięcia, niepokoju czy objawów zatrucia.

W grupie, której wstrzykiwano sól fizjologiczną, choroba postępowała zgodnie z oczekiwaniami. Autorzy badań mają nadzieję, że zastosowany u myszy preparat sprawdzi się również w przypadku ludzi, podnosząc ich jakość życia. Jeśli to się nie powiedzie, będą poszukiwać substancji dającej u ludzi taki efekt jak w przypadku myszy.

TFP5 to złożony z 24 aminokwasów peptyd, otrzymywany z p35 - regulatora jednego z najważniejszych enzymów w mózgu, zwanego Cdk5 (zależna od cykliny kinaza 5). Nadmierna aktywacja Cdk5 związana jest z tworzeniem się blaszek i splątków, głównych zmian związanych z chorobą Alzheimera. Wprowadzony do krwi TFP5 przenika do mózgu i hamuje nieprawidłowe działanie Cdk5, jednak nie zakłóca procesów zachodzących normalnie.

alzheimer, choroba alzheimera, tfp5
PAP
Czytaj także
Polecane galerie