Tlenek węgla znowu zabija. Już 20 ofiar [GALERIA]

Tlenek węgla znowu zabija. Już 20 ofiar

Fot. leeser87/iStockphoto
Od września 20 osób zmarło, a 572 zostały poszkodowane w wyniku zatrucia czadem - alarmuje straż pożarna. Strażacy apelują o rozwagę przy ogrzewaniu domów, a przede wszystkim o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.

- Tylko ostatniej doby doszło do trzech tragicznych wypadków. W Siemianowicach Śląskich zmarła 14-latka, a w Tarnowie 18-latka. W wyniku zatrucia zmarł także mieszkaniec Paczkowa na Opolszczyźnie - powiedział dziś rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Dodał, że w okresie jesienno-zimowym niemal codziennie do straży pożarnej wpływają informacje o takich zdarzeniach. Od września strażacy interweniowali już ponad 1 tys. razy. 20 osób zmarło, a 572 zostały poszkodowane. Powodem większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - powiedział Frątczak.


Resort spraw wewnętrznych i straż pożarna prowadzą kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem Nie dla czadu, informującą o zagrożeniach związanych z zatruciami tlenkiem węgla. Specjaliści informują o zaletach instalacji czujek czadu i dymu, które sygnalizują zagrożenie. Takie urządzenie kosztuje kilkadziesiąt złotych.

W ramach akcji do komend staży pożarnej w całym kraju trafiło kilkaset tysięcy ulotek informujących o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Strażacy przekazują je m.in. do urzędów i szkół. Ulotki rozdają także kominiarze podczas przeglądów instalacji kominowych w budynkach mieszkalnych. Strażacy przypominają, że zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi urządzenia grzewczego i stosować się do jej zaleceń. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego piecyków nie należy ich używać.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności.

W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

W sezonie grzewczym 2012/13 w wyniku zatrucia czadem zginęło w Polsce 91 osób. To o 15 mniej, niż w poprzednim sezonie - 2011/12.

zdrowie, bezpieczeństwo, ogrzewanie, straż pożarna, czad, zatrucie, tlenek węgla
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ad1970
77.255.93.* 2013-12-08 10:25
Ludzie też z rozpaczy i biedy się tak zabijają...