Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
To gen decyduje o przebiegu grypy?

To gen decyduje o przebiegu grypy?

Fot. alvi2047/CC/Flickr

Od wariantu genu IFITM3 zależy, czy grypa będzie miała przebieg typowy, czy ciężki - informuje pismo Nature.

Amerykańsko - brytyjski zespół naukowców kierowany przez prof. Paula Kellama z Welcome Trust Sanger Institute wykazał, że osoby, które muszą być leczone w szpitalu z powodu grypy dużo częściej niż cała populacja mają konkretny wariant genu IFITM 3. Wariant ten odpowiada za wytwarzanie nieprawidłowego białka, które czyni komórki bardziej podatnymi na infekcję wirusową.

Gdy myszy zostały pozbawione prawidłowego IFITM3 i zarażone grypą, ich objawy były znacznie poważniejsze niż w przypadku myszy z genem. Z kolei analiza baz genetycznych obejmujących tysiące ludzi wykazała, że wadliwa postać genu występuje mniej więcej u jednej osoby na 400. Natomiast wśród 53 pacjentów z ciężką grypą gen ten występował aż u 3 - czyli raz na 20 przypadków. Rezultat ten mają potwierdzić badania na większą skalę.

Zdaniem ekspertów osobom z nietypowym wariantem genu bez przeszkód można podawać szczepionkę przeciwko grypie - podobnie jak innym grupom ryzyka, na przykład ludziom starszym czy pacjentom o osłabionej odporności.

epidemia, genetyka, grypa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie