To już epidemia? 20 osób nie żyje, 210 tys. chorych

To już epidemia? 20 osób nie żyje, 210 tys. chorych

Fot. Jaymast/iStockphoto

Od 8 do 15 stycznia zarejestrowano w Polsce ogółem 213,9 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Odnotowano 20 zgonów z powodu tej choroby - poinformował w środę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Z danych PZH wynika, że średnia dzienna zachorowalność wynosiła 69,4 na 100 tys. ludności. Dla porównania, od 8 do 15 stycznia 2012 r. zarejestrowano 2 tys. 678 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, gdyż może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Jeśli u domowników wystąpią objawy grypopodobne, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że w czasie nasilenia zachorowań na grypę należy często myć ręce mydłem pod bieżącą wodą, unikać pocałunków i podawania dłoni, a także regularnie zmieniać bieliznę, wietrzyć mieszkania oraz przebywać na świeżym powietrzu. Konieczne jest również systematyczne wietrzenie pościeli. Kichać i kasłać należy w jednorazowe chusteczki. Ważne jest też unikanie dotykania błon śluzowych ust, oczu i nosa, zachowanie odległości (1-2 metry) od innych osób podczas kichania i kasłania, a po kasłaniu lub kichaniu mycie rąk.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.

Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży.

Czytaj więcej w Money.pl
Padła rekordowa liczba zachorowań na grypę
W grudniu 2012 r. zarejestrowano w Polsce aż 261 024 przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania na grypę.
Epidemia grypy? Oni mogą spać spokojnie
Osoby, które się regularnie szczepią, chronią przed zakażeniem innych, gdyż nie roznoszą wirusów grypy, które łatwo się rozprzestrzeniają drogą kropelkową.
Tak przenosi się najbardziej śmiertelny wirus?
Najbardziej śmiertelna odmiana wirusa Ebola może się rozprzestrzeniać między różnymi gatunkami zwierząt droga kropelkową.
wirus, epidemia, grypa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zeppp
83.29.215.* 2013-01-17 00:09
Kiedy u nas się ogłasza epidemię?
Odpowiadam nigdy, tak jak klęskę żywiołową.
W Czechach ogłasza się epidemię z automatu gdy zachorowalność przekracza 2000 osób na 100000.I ogłoszenie epidemii nie zależy od widzimisię ministra czy sanepidu.
Tam zachorowania na grypę są dokładnie odnotowywane.
U nas robi się to zwykle po łebkach.Lekarz w POZ wypisując numer choroby grypy jako niesklasyfikowana grypa działa na plus POZ.Bo wtedy POZ nie musi zgłaszać grypy do sanepidu.Nie trzeba robić wymazów itd.W szpitalach to samo, szpital nie musi zawiadamiać sanepidu jak to była grypa.Wszystko gra tralala.Jak to w Polsce.
ewik2
89.71.66.* 2013-01-16 23:38
Pół procenta populacji choruje, śmieszne, a umierają nie na grypę tylko z innych powodów, chorują najgorzej ci szczepieni, o tym piszcie.