Trzecie dziecko już nie cieszy. Zaskakujące wyniki badań

Trzecie dziecko już nie cieszy. Zaskakujące wyniki badań

Fot. brittak/iStockphoto

Fakt zostania rodzicami po raz pierwszy rzeczywiście sprawia wielką radość. Przez rok przed przyjściem na świat pierworodnego dziecka oraz przez rok po jego pojawieniu się rodzice czują się zdecydowanie bardziej szczęśliwi niż wcześniej. Potem poziom szczęścia szybko opada i wraca do stanu pierwotnego - czytamy w czasopiśmie Demography.

Naukowcy z Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Nauk Politycznych (Wielka Brytania) oraz Uniwersytetu Zachodniego (Kanada) sprawdzali, czy narodziny kolejnych dzieci podnoszą poziom szczęścia u matek i ojców.

Narodziny drugiego dziecka również pociągają za sobą wzrost poczucia szczęścia, ale okres uniesienia trwa o połowę krócej niż w przypadku pierwszego.

Trzecie dziecko nie wzbudza większych emocji. Poziom szczęścia rodziców utrzymuje się na takim samym poziomie bez względu na to, czy trzeci potomek pojawia się na świecie, czy nie.

- Przyjście na świat trzeciego dziecka nie wiąże się ze wzrostem poziomu szczęścia u rodziców, ale to nie znaczy, że jest ono darzone mniejszą miłością niż starsze rodzeństwo. Jest to raczej spowodowane faktem, że rodzicielstwo przestaje być nowym i ekscytującym doświadczeniem, a powiększenie się rodziny nakłada dodatkowy ciężar na rodziców. Ponadto wraz ze wzrostem liczby posiadanych dzieci zwiększa się prawdopodobieństwo, że kolejna ciąża była nieplanowana, co oznacza większy stres - komentuje wyniki badania prof. Mikko Myrskylä z Instytutu Maksa Plancka w Niemczech.

Badacze wykazali, że ogólnie u kobiet poziom szczęścia wzrasta bardziej niż u mężczyzn w momencie oczekiwania na dziecko i zaraz po jego urodzeniu. W związku z tym obserwuje się u nich także gwałtowniejszy spadek w tym zakresie w ciągu dwóch lat od porodu. Jednak na dłuższą metę matki i ojcowie cechują się podobnym stopniem zadowolenia.

Z pierwszego potomka najbardziej i najdłużej cieszą się rodzice w wieku 35-49 lat oraz ci, którzy posiadają wyższe wykształcenie. Z kolei posiadanie dziecka w wieku nastoletnim koreluje raczej z długotrwałym spadkiem dobrostanu.

- Fakt, że u starszych i dobrze wyedukowanych rodziców obserwuje się wzrost poziomu dobrostanu, ale u młodych i słabo wykształconych rodziców stwierdza się brak zmian, a nawet obniżenie poczucia szczęścia, może wyjaśniać, dlaczego tak powszechne staje się odkładanie momentu posiadania dziecka na później - mówi Rachel Margolis, współautorka badania.

psychologia, narodziny dziecka, dzietność, trzecie dziecko
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
JA6969
212.160.130.* 2014-11-12 19:48
"Przez rok przed przyjściem na świat pierworodnego dziecka oraz..." - A KOBIETY TO SŁONICE?
A badania robia zblazowani naukowcy którzy musza się wykazać bo inaczej fundzusze obetną i oto efekt ich działania. A po co to komu? Nikt (nawet oni) nie wie ważne że fundusze przyznali na kolejny rok.
kurka957
108.181.44.* 2014-11-01 21:41
Po co piszecie takie glupoty?! Jak sie poczuje ktos kto jest trzecim albo kolejnym dzieckiem w rodzinie...Naukowcy funta klakow niewarte darmozjady. Do kopania rowow!
lew1310
178.214.30.* 2014-11-01 08:35
Odkrywcze te badania. To samo mozemy powiedziec o pierwszej i trzeciej parze butow, czy tez o pierwszym i trzecim samochodzie w garazu.Do wszystkiego czlowiek jest zdolny sie przyzwyczaic.
Zobacz więcej komentarzy (4)