Ubezpieczenie na wakacjach. Coraz więcej osób odbiera karty EKUZ

Ubezpieczenie na wakacjach. Coraz więcej osób odbiera karty EKUZ

Fot. Reporter Poland

Od stycznia mieszkańcy Mazowsza odebrali 140 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), to o 35 tys. więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku - poinformował dziś mazowiecki oddział NFZ.

Mazowiecki NFZ od początku czerwca do połowy lipca wydał ponad 60 tys. EKUZ. Każdego dnia karty odbiera ok. 2,5 tys. mieszkańców Mazowsza. Najczęściej zabierają je na wakacje do Chorwacji, Bułgarii i Włoch.

EKUZ umożliwia leczenie w krajach UE oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. O tym jakie świadczenia przysługują na podstawie EKUZ, każdorazowo decyduje lekarz.

Wniosek o wydanie karty można złożyć w dowolnym oddziale NFZ, także za pośrednictwem e-maila. Tam też można otrzymać informacje dotyczące systemu opieki zdrowotnej państwa, do którego planujemy wyjazd. Okres ważności karty liczony jest od dnia złożenia wniosku. Istnieje możliwość dodatkowego oznakowania EKUZ w alfabecie Braille'a.

Gdy podczas naszego pobytu za granicą niezbędna okaże się pomoc medyczna, EKUZ potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń w placówkach działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Kartę należy możliwie najwcześniej okazać lekarzowi lub administracji szpitala. Często potrzebny może być też dowód tożsamości lub kopia karty.

W większości państw także placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia pobierają pewne opłaty od ubezpieczonych. EKUZ nie zwalnia z poniesienia tych kosztów. Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się zasadami działania systemu ochrony zdrowia państwa, do którego planujemy podróż.

W wielu zagranicznych miejscowościach wypoczynkowych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie honorują EKUZ. Za ich usługi trzeba zapłacić pełną cenę, której Fundusz nie zwróci.

Pacjent w pełni ponosi koszty transportu sanitarnego do Polski. Należy także pamiętać, że leczenie skutków wypadków związanych z uprawianiem sportu, w tym narciarstwa, obciążone jest wyższymi opłatami niż w innych przypadkach. W związku z tym wskazane jest wykupienie ubezpieczenia dodatkowego obejmującego koszty, których w krajach UE nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby, które wiedzą, że w czasie podróży będą potrzebowały dializ nerek, tlenoterapii, specjalnego leczenia astmy, echokardiografii w przypadku przewlekłych chorób autoimmunologicznych oraz chemioterapii, muszą przed wyjazdem uzgodnić udzielenie tych świadczeń z placówką służby zdrowia w miejscu planowanego pobytu.

Jeśli, mimo posiadania EKUZ, ponieśliśmy opłaty za świadczenie, które w danym państwie są wykonywane w ramach powszechnego ubezpieczenia, możemy po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot tych wydatków w oddziale NFZ. Ważne jest, aby w takich przypadkach zachować oryginały rachunków i dowodów zapłaty, gdyż są one niezbędne do uzyskania refundacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyjeżdżasz za granicę? Warto o tym pamiętać
Karta EKUZ uprawnia Polaków do korzystania z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym się znajdują.
Rejestracja do lekarza? Teraz będzie inaczej
W 70 proc. przychodni działa już elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjenta. Prezes NFZ zapewnia że od 1 stycznia system ruszy.
Pacjenci będą sprawdzać ubezpieczenie online
Pacjenci będą mogli online sprawdzać, czy są ubezpieczeni, zobaczyć listę swoich wizyt lekarskich, hospitalizacji i badań diagnostycznych - zapowiada prezes NFZ.
ue, karty, ubezpieczenie, nfz, wyjazd
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
szuken
89.68.222.* 2013-08-13 21:30
Tylko, że EKUZ nie daje pełnego zabezpieczenia w niektórych krajach, lepiej sobie za parę groszy wykupić np. Generali przez SMS na określoną liczbę dni i wtedy masz pełną ochronę.