Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Umiejętności językowe dzieci związane z późniejszą biegłością w pisaniu

Umiejętności językowe dzieci związane z późniejszą biegłością w pisaniu

Fot. sxc/cc/gim

Problemy z pisaniem u dzieci można wychwycić, jeszcze zanim się one go nauczą - wynika z kanadyjskich badań. Może na to wskazywać poziom umiejętności językowych.

Prof. Phaedra Royle i jej koleżanka Alexandra Marquis z School of Speech Language Pathology and Audiology na University of Montreal (Kanada) wykazały, że mowa jest dobrym wskaźnikiem późniejszej umiejętności pisania. "Im sprawniej dzieci posługują się koniugacją czasowników w mowie, tym łatwiej nauczą się posługiwać słowem pisanym" - wyjaśniła prof. Royle.

Wyniki badania stoją ponadto w sprzeczności z popularnym poglądem, że dwujęzyczność na wczesnym etapie życia może mieć zły wpływ na posługiwanie się językiem i naukę pisania.

W badaniu uczestniczyło 71 dzieci w wieku 6-9 lat. 38 z nich mówiło tylko po francusku, a 33 były wielojęzyczne, przy czym francuski był ich drugim lub trzecim językiem. Wszystkie chodziły do szkół francuskojęzycznych. Na początku szkoły zmierzono ich umiejętności w posługiwaniu się odmianą czasowników w mowie. W drugiej klasie sprawdzono, jak sobie radzą z pisaniem; pisały m.in. dyktando.

Wyniki pokazały, że testy z pierwszej klasy były wskaźnikiem dla rezultatów kolejnych. Konkretnie, świadomość morfologii języka w mowie - zdolność dziecka do manipulowania częściami mowy i rozumienia zasad słowotwórstwa - pozwala przewidzieć potencjalne problemy z gramatyką czy ortografią na etapie nauki pisania.

"To powiązanie istniało u obu grup dzieci. Okazuje się też, że dzieci mówiące jedynie po francusku miały przewagę w języku mówionym, gdyż ciągle posługiwały się jednym językiem. Ale jeśli chodzi o pisanie, nie było między tymi grupami znaczących różnic" - podkreśliła.

Badaczki uważają, że wczesna identyfikacja problemu może zaowocować właściwym podejściem pedagogicznym i uchronić uczniów przed porażką. (PAP)

mrt/ agt/

psychologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie