Urodziła się bez rąk i nóg. Dostanie miliony

Urodziła się bez rąk i nóg. Dostanie miliony

Fot. jorgeantonio/iStockphoto

Kilka milionów dolarów uzyskała Australijka w ramach ugody z dwiema firmami farmaceutycznymi, które pozwała za sprzedaż leku dla kobiet w ciąży, który najprawdopodobniej spowodował u niej wady wrodzone. Poinformował o tym prawnik kobiety.

Lynette Rowe urodziła się bez rąk i nóg i twierdzi, że ma to związek z lekiem o nazwie talidomid, który zażywała jej matka, gdy była z nią w ciąży.

Talidomid był w latach 50. powszechnie przepisywany ciężarnym kobietom cierpiącym na poranne mdłości. W 1961 roku lek został nagle wycofany z rynku, gdy w przeprowadzonych wówczas badaniach udowodniono, że ma silne działanie tzw. teratogenne (szkodliwe dla ludzkich płodów).

Jak poinformował prawnik Australijki Peter Gordon, odpowiedzialna za dystrybucję leku brytyjska firma Diageo i australijska Distillers zapłaciły kobiecie kilka milionów dolarów w ramach ugody.

- Dokładnej kwoty nie mogę podać, powiem tylko, że wystarczy ona na zapewnienie Lynette Rowe bardzo dobrej opieki do końca życia - powiedział Gordon.

Rowe pozwała także niemiecki koncern Gruenenthal, który wyprodukował talidomid. Sprawa jeszcze się nie zakończyła. Przez lata do sądów trafiło wiele pozwów dotyczących talidomidu. Wiele z nich zakończyło się, jak sprawa Rowe, idącymi w miliony dolarów odszkodowaniami.

Czytaj więcej w Money.pl
Pacjenci skarżą się na recepty. Podliczyli
Od 2 do 13 lipca do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 190 sygnałów dotyczących nieprawidłowo wypisanych recept.
Będą zwolnienia. Wyparowało 1,4 mld złotych
Według danych IMS Health, z rynku wyparowało już blisko miliard 400 milionów złotych.
To nie koniec problemów pacjentów, bo...
Formalnie protest został zawieszony, ale lekarze nadal recepty będą wypisywać po swojemu.
odszkodowania, leki, Australia, koncerny farmaceutyczne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie