Walka z nowotworami. "Szpitale oszukują chorych"

Walka z nowotworami. "Szpitale oszukują chorych"

Fot. flickr/cc/z
Niektóre szpitale wprowadzają w błąd część chorych na szpiczaka mnogiego tłumacząc, że NFZ nie wyraża zgody na niestandardowe leczenie tej choroby - twierdzi prezes Fundacji Carita Żyć ze Szpiczakiem Wiesława Adamiec.

 

Wiesława Adamiec powiedziała o tym podczas dwudniowej konferencji z udziałem chorych na szpiczaka, która wczoraj rozpoczęła się w Warszawie. Jej organizatorami są Polska Grupa Szpiczakowa oraz Fundacja Carita.

- Jednym z głównych tematów naszego spotkania jest ogromny postęp, jaki dokonał się w leczeniu szpiczaka mnogiego, który oprócz białaczki jest najczęściej występującym nowotworem krwi. Cieszy nas, że korzystają z niego również polscy pacjenci, gdyż w naszym kraju w ostatnich latach znacznie poprawił się dostęp do najnowszych leków wykorzystywanych w leczeniu tej groźnej choroby - powiedziała Wiesława Adamiec, która od 6 lat cierpi na szpiczaka.

Dodała jednak, że ostatnio chorzy nie mają pełnego dostępu do tzw. niestandardowego leczenia, gdyż część klinik zajmujących się leczeniem szpiczaka, nie występuje o refundację takiej terapii do Narodowego Funduszu Zdrowia. ,,Dla nas pacjentów jest to niezrozumiałe i niedopuszczalne" - podkreśla Adamiec.

Jej zdaniem, niektórym chorym tłumaczy się, że NFZ nie wyraził zgody na niestandardowe leczenie, tymczasem nikt z danego ośrodka tak naprawdę nie występował o refundację terapii dla poszczególnych wymagających tego pacjentów. - To oszukiwanie chorych - podkreśla prezes Fundacji Carita.

Na pytanie dlaczego tak postępują niektóre szpitale Adamiec powiedziała, że takie postępowanie jest mniej kłopotliwe. Kliniki muszą czekać na zwrot wysokich - przyznaje - kosztów niestandardowego leczenia od NFZ, co czasami się przeciąga. - Niektóre ośrodki idą zatem na skróty: pacjentowi mówi się, że Fundusz nie przyznał mu refundacji terapii, tymczasem nikt w jego imieniu z takim wnioskiem nawet nie występował - dodaje.

Podczas konferencji zwracano uwagę, że chorzy powinni zostać poinformowani o odmowie leczenia na piśmie, a pismo w tej sprawie powinno wpłynąć na ich adres domowy. Jeśli go nie otrzymali, mają prawo się tego domagać. - Nie należy poprzestawać jedynie na zapewnieniach szpitala, że nie ma zgody NFZ na leczenie - podkreśla Adamiec.

Skargi chorych, że nie otrzymują oni zgody na niestandardowe leczenie, jakie napłynęły do Fundacji Carita Żyć ze Szpiczakiem, dotyczą tylko niektórych regionów w kraju. - Narzekają na to głównie pacjenci cierpiący na szpiczaka m.in. w Gdańsku i Poznaniu, nie ma natomiast z tym kłopotów w takich miastach jak Wrocław i Katowice - powiedziała szefowa Fundacji. Dodała, że NFZ na ogół nie odmawia niestandardowego leczenia dla chorych na szpiczaka.

Każdego roku szpiczaka mnogiego wykrywa się u blisko 1500 Polaków. Zazwyczaj chorują osoby po 65. roku życia, szczególnie kobiety, chociaż coraz częściej choroba ta diagnozowana jest u osób przed pięćdziesiątką.

W leczeniu tego schorzenia w ostatnim dziesięcioleciu uzyskano największe przeciętne wydłużenie życia chorych spośród wszystkich nowotworów złośliwych. Jeszcze w 2000 r. chorzy od rozpoznania choroby żyli nie dłużej niż 3-5 lat. Dzisiaj średnia przeżycia jest prawie trzykrotnie dłuższa i sięga już 10 lat. Niektórzy chorzy mają jeszcze więcej szczęścia - żyją ponad 15 lat od wykrycia schorzenia.

Takie przeżycia u niektórych chorych uzyskuje się również w Polsce. Na konferencji obecni są pacjenci, którzy żyją ze szpiczakiem ponad 10 lat, niektórzy z nich zmagają się z tą chorobą od 14-15 lat.

Wiesława Adamiec twierdzi, że zaletą nowoczesnego leczenia jest to, że nie tylko wydłuża ono przeżycie chorych, ale zapewnia również większy komfort życia. - Jesteśmy w stanie prowadzić normalne życie, kontynuować karierę zawodową, a nawet intensywnie uprawiać sport - podkreśla prezes Fundacji Carita.

zdrowie, medycyna, nowotwory złośliwe, szpiczak mnogi
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
czap
37.109.63.* 2014-01-12 22:22
A dlaczego ta pani nie zatakuje NFZ,że nie płaci bezpośrednio po zastosowaniu leczenia.
Z czego szpital ma kredytować zakup
bsf
87.205.243.* 2014-01-12 13:48
Klamstwa stały się NORMĄ w Polsce od 7 lat i jest na to przyzwolenie społeczne być okradanym i okłamywanym.