Walka z otyłością. Nadwaga ciężarnych źle wpływa na dzieci

Walka z otyłością. Nadwaga ciężarnych źle wpływa na dzieci

Fot. SKashkin/iStockphoto

Dorośli, których mama była otyła w ciąży mają o 29 proc. wyższe ryzyko poważnych problemów z układem krążenia i o 35 proc. wyższe ryzyko przedwczesnego zgonu, w porównaniu z osobami urodzonymi przez kobiety ważące prawidłowo - informuje British Medical Journal.

Prowadząca badania prof. Rebecca Reynolds z Uniwersytetu w Edynburgu podkreśla, że wyniki te mają ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego. Jej zdaniem problem jest o tyle palący, że w ostatniej dekadzie odsetek otyłych mam znacznie wzrósł w krajach rozwiniętych - np. w USA o 70 proc. Eksperci szacują, że obecnie w Stanach Zjednoczonych 35 proc. kobiet w wieku rozrodczym cierpi na otyłość, a w Europie odsetek ten jest podobny. W Wielkiej Brytanii jedna piąta ciężarnych przychodzących na pierwszą wizytę kontrolną jest otyła.

W najnowszym badaniu wykorzystano dane dotyczące ok. 28,5 tys. ciężarnych pań ze Szkocji, które rodziły w latach 1950-76 oraz ich dzieci - w liczbie ok. 37,7 tys. - gdy były w wieku 34-61 lat. Wszystkie kobiety zważono podczas pierwszej kontrolnej wizyty u lekarza związanej z ciążą. Dla każdej ustalono wskaźnik masy ciała (BMI), który wylicza się dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu. Na tej podstawie jedną piątą mam zakwalifikowano do grupy z nadwagą (BMI od 25 do 29,9 kg/m2), a 4 proc. uznano za otyłe (BMI 30 kg/m2 i więcej).

Wśród potomstwa badanych kobiet odnotowano ponad 6,5 tys. przedwczesnych zgonów z różnych przyczyn, ale główną stanowiły choroby serca i układu krążenia oraz nowotwory. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak m.in. wiek matki, gdy rodziła, warunki socjalne, w jakich żyła oraz masę dziecka po przyjściu na świat.

Naukowcy stwierdzili, że - w porównaniu z osobami urodzonymi przez kobiety o prawidłowej masie ciała - potomstwo otyłych mam było o 35 proc. bardziej narażone na przedwczesny zgon z jakiejkolwiek przyczyny i miało o 29 proc. wyższe ryzyko pobytu w szpitalu z powodu zawału serca, udaru mózgu i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Osoby urodzone przez kobiety z nadwagą miały nieco podwyższone ryzyko zgonu i chorób układu krążenia. Autorzy pracy zastrzegają, że na podstawie tych wyników nie można wyjaśnić, dlaczego masa ciała matki w ciąży miałaby wpływać na zdrowie jej dziecka kilka dekad później. Rolę mogą tu odgrywać geny wpływające na ryzyko otyłości i chorób serca, ale też samo wychowanie dzieci i późniejszy ich styl życia.

Zdaniem Reynolds wyniki te dostarczają jednak dowodów na potwierdzenie teorii, zgodnie z którą czynniki oddziałujące na nas w życiu płodowym mogą programować nasz metabolizm na całe życie. Już wcześniejsze badania wykazały, że u płodów otyłych mam dochodzi do zmian w rozwoju mózgu, naczyń krwionośnych, serca oraz zmian w metabolizmie, które mogą predysponować do otyłości i problemów ze zdrowiem w przyszłości, przypomina badaczka.

Jak oceniła w komentarzu odredakcyjnym Pam Factor-Litvak z Columbia University w Nowym Jorku, praca ta jest ciekawa, ale nie uwzględniono w niej kilku kluczowych informacji, m.in. na temat czynników oddziałujących na dzieci otyłych matek w okresie od urodzenia do wieku średniego, jak np. sposób wychowania, dieta. Brak też danych na temat otyłości i zdrowia ojców potomstwa.

W badaniach tego typu powinno się brać pod uwagę m.in. czynniki genetyczne i nawyki żywieniowe w domu, zaznaczyła specjalistka.

Prof. Stephen O'Rahilly z University of Cambridge w wypowiedzi dla BBC podkreślił, że otyłość często występuje rodzinnie, zatem bardzo prawdopodobne jest, że potomstwo otyłych mam objęte tym badaniem miało większą masę ciała niż osoby urodzone przez kobiety ważące prawidłowo. Wiadomo natomiast, że osoby otyłe są bardziej narażone na choroby serca. Autorzy pracy nie uwzględnili jednak tego w analizie.

Zdaniem Factor-Litvak warto jednak dalej badać hipotezę, zgodnie z którą warunki panujące w łonie matki mogą wpływać na predyspozycje do chorób układu krążenia i przedwczesnego zgonu w życiu dorosłym.

Niezależnie od tego, istnieje wiele dobrych powodów, aby kobiety przygotowujące się do ciąży zadbały o prawidłową masę ciała i nie tyły za bardzo w trakcie ciąży, podkreślają naukowcy.

Otyłe kobiety, które zachodzą w ciążę są bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy ciążowej i nadciśnienia tętniczego, na poród przez cesarskie cięcie oraz urodzenie dziecka z wadą wrodzoną, przypomina Jeanne Conry, prezes American College of Obstetricians and Gynecologists (Amerykańskiego Collegium Położników i Ginekologów).

Prof. Reynolds podkreśla, że bardzo ważne jest też przestrzeganie zdrowej diety i regularna aktywność fizyczna podczas ciąży.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
będzie lepiej
37.30.91.* 2013-08-15 09:56
są jednak wyjątki. Na przykład dzieci kaszalotów mają się wyjątkowo dobrze i nawet nic nie słychać o tym, co robią, gdzie są i jakie mają plany,