Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Walka z rakiem. Wręczyli zasłużonym nagrody

Walka z rakiem. Wręczyli zasłużonym nagrody

Fot. asterisc21/sxc.hu

Elżbieta Wojdyła, Odział Onkologii Klinicznej Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu i twórcy Międzynarodowych Igrzysk Sportowych Onko-Olimpiada to laureaci plebiscytu Złote Krople Rosy. We wtorek uhonorowano ich za działalność na rzecz walki z nowotworami.

Finał plebiscytu Złote Krople Rosy, który trwał od 14 lutego, odbył się we wtorek w Tetrze Polskim w Warszawie. Akcję zorganizowano w ramach kampanii Rak. To się leczy!.

Laureatów w kategoriach Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce i Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce wybrano w internetowym głosowaniu. Nagrodę w kategorii: Kampania/akcja społeczna lub edukacyjna najbardziej zaangażowana w walkę z rakiem w roku 2012 w Polsce przyznała kapituła ekspertów pod przewodnictwem prof. Jacka Jassema.

Internauci zdecydowali, że na zwycięstwo w kategorii Człowiek najbardziej zaangażowany w problematykę onkologiczną w Polsce najbardziej zasługuje Elżbieta Wojdyła, która od wielu lat działa na rzecz kobiet z rakiem piersi, organizując bezpłatne badania oraz akcje, imprezy i happeningi nagłaśniające problemy nowotworowe.

Jest przewodniczącą stowarzyszenia Zawsze Kobieta oraz przykładem na to, że raka się leczy, a po nim można zacząć żyć na nowo. W 2007 roku założyła Centrum Odnowy Biologicznej Wellness. Panie po operacji piersi, dla których rehabilitacja jest konieczna, mogą w nim korzystać z zajęć bezpłatnie - uzasadniali organizatorzy konkursu.

W kategorii Oddział onkologiczny najbardziej przyjazny pacjentowi w Polsce najwięcej głosów zdobył Oddział Onkologii Klinicznej Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Centrum jest najnowocześniejszym i jedynym ośrodkiem w promieniu 100 km od Tarnobrzega oferującym pacjentom możliwość uzyskania pomocy w leczeniu chorób onkologicznych. Oddział stworzyli dr Iwona Drab Mazur, która zostawiła pracę w najlepszej polskiej klinice onkologicznej w Gliwicach i przyjęła propozycję pracy w tarnobrzeskim szpitalu oraz dr Wojciech Wiśniewski, który wrócił do lecznicy po 15 latach nieobecności.

Połączył ich wspólny cel - stworzenie centrum onkologicznego, w którym zostanie położony nacisk na leczenie ograniczające konieczność wykonywania radykalnych amputacji piersi. Wspierani przez młodszych lekarzy i wykwalifikowane pielęgniarki stworzyli miejsce, gdzie przeprowadzane jest również leczenie systemowe innych typów raka, w tym chemioterapia i terapia ukierunkowana na cele molekularne i hormonoterapia - uzasadniają organizatorzy plebiscytu.

Nagrodę w kategorii: Kampania/akcja społeczna lub edukacyjna najbardziej zaangażowana w walkę z rakiem w roku 2012 w Polsce otrzymały Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada 2012. Ich organizatorem jest Fundacja Spełnionych Marzeń Małgorzaty i Tomasza Osuchów, przy współpracy trenerów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Organizatorem kampanii Rak. To się leczy! i plebiscytu Złote Krople Rosy jest Fundacja Rosa, której merytorycznego wsparcia udzieliły: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich. W trakcie kampanii dołączyli: Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Dzięki współpracy tych środowisk powstała platforma www.raktosieleczy.pl, która gromadzi informacje przydatne każdemu, kto poszukuje wiedzy o dostępnych badaniach profilaktycznych, ośrodkach medycznych i metodach leczenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zapowiada rewolucję w onkologii
Większy nacisk zostanie położony na jakość i kompleksowość leczenia raka.
Otwarto nowe centrum. Będą walczyć z rakiem
Zadaniem centrum jest monitorowanie przebiegu leczenia mieszkańców regionu chorujących na nowotwory - poczynając od diagnostyki, poprzez opisanie wykorzystanych opcji leczenia aż do opieki poszpitalnej.
Do Polski trafią kolejne leki onkologiczne
Rozmawiamy z koncernami produkującymi leki onkologiczne, do Polski trafią kolejne dostawy - zapewnił dziś minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
rak, onkologia, onko-olimpiada, zawsze kobieta
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Oliwka283
46.17.63.* 2014-05-30 10:39
W ostatnim czasie w sieci pojawił się nowy serwis OnkoDziecko.pl Ciekawe wypowiedzi pacjentów i psychologów pomagającym w trudnych chwilach