Wiara w Boga pozytywnie wpływa na leczenie osób psychicznie chorych

Wiara w Boga pozytywnie wpływa na leczenie osób psychicznie chorych

Fot. JeffersonDavis/CC/Flickr

Wiara w Boga może znacząco poprawiać skuteczność krótkoterminowej terapii zaburzeń psychicznych - wynika z badań naukowców z McLean Hospital w Bostonie, należącego do Harvard Medical School (USA).

Ich praca, opublikowanym w najnowszym wydaniu Journal of Affective Disorders, poświęcona jest zbadaniu zależności pomiędzy wiarą w Boga wśród pacjentów psychiatrycznych, a ich oczekiwaniami odnośnie terapii i rzeczywistymi efektami leczenia.

W eksperymencie wzięło udział 159 pacjentów akademickiego szpitala psychiatrycznego McLean, przebywających tam na przestrzeni jednego roku. Każdy uczestnik został poproszony o ocenę tego, jak silna jest jego wiara w Boga, a także o przedstawienie swoich oczekiwań odnośnie terapii i treningu regulacji emocji - wszystko to w pięciopunktowej skali. Poza tym, na początku i na końcu badania lekarze oceniali poziom depresji pacjentów, ich samopoczucie i skłonność do samookaleczania się.

Okazało się, że wiara w Boga jest znacznie silniejsza wśród osób, które zareagowały na terapię, niż wśród tych, które nie odniosły z niej pożytku. Najlepsze wyniki w zakresie redukcji depresji, skłonności do samookaleczeń i poprawy samopoczucia uzyskali pacjenci określający się jako osoby mocno wierzące.

Co ciekawe - naukowcy ustalili, że chodzi tu o samą wiarę w istotę wyższą, a nie przynależność religijną, czy uczestnictwo we wspólnocie religijnej. Te dwa czynniki nie wpływały bowiem ani na skuteczność, ani na długość leczenia.

Dr David H. Rosmarin, kierownik omawianych badań, mówi: Nasza praca dowodzi, że osoby umiarkowanie lub mocno wierzące w siłę wyższą robią znacznie większe postępy w krótkoterminowej terapii psychiatrycznej, niż ludzie niewierzący. I jest to zupełnie niezależnie od przynależności religijnej, od konkretnego wyznania.

- A dlaczego wiara w Boga wiąże się z poprawą wyników leczenia psychiatrycznego? Uważamy, że te same mechanizmy, które odpowiadają za wiarę człowieka w siłę wyższą, warunkują też jego przekonanie o skuteczności (wiarygodności) terapii i zwiększają jego oczekiwania - podsumowuje Rosmarin.

- Są to bardzo istotne ustalenia, gdyż podkreślają kliniczne implikacje życia duchowego. Warto poświęcić temu tematowi więcej uwagi i przeprowadzić kolejne badania, choćby dlatego, że 90 proc. naszej populacji wierzy w Boga - dodaje.

psychologia, badania, religia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
mishaaaa
89.228.2.* 2013-05-08 14:07
dramat, co za bezmózgie parchy sie odezwały.... w co wy możecie wierzyć skoro czytać ze zrozumieniem nie potraficie??!
2013-05-08 10:12
wiara w jakiego boga zacznijmy od tego i na jakich zasadach ktos cos takiego moze stwierdzic, przeciez nie jest to dobro materialne i nie da sie tego zweryfikowac dokladnie co i w jaki sposob ma wplyw na poprawe skutkow leczenia
hthkryikktrk
193.109.212.* 2013-05-08 09:52
Wiara w Boga może znacząco poprawiać skuteczność krótkoterminowej terapii zaburzeń psychicznych...
Problem w tym, że wiara w boga to także zaburzenie psychiczne - ludzie wielkiej wiary są podatni na wszelkiego rodzaju manipulacje. Wielu członków sekt to ludzie bardzo wierzący...