Wirus ebola. 4546 ofiar w najbardziej dotkniętych krajach

Wirus ebola. 4546 ofiar w najbardziej dotkniętych krajach

Fot. Army Medicine
Liczba ofiar epidemii eboli wzrosła do 4546 spośród 9191 znanych przypadków zachorowań w Gwinei, Liberii i Sierra Leone w Afryce zachodniej - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Wśród ofiar epidemii gorączki krwotocznej jest 239 pracowników służby zdrowia.

Zarejestrowano również 20 przypadków zachorowań w Nigerii, w tym osiem zakończonych zgonem pacjenta, i jeden przypadek nieśmiertelny w Senegalu. Jedno lokalne zakażenie odnotowano w Hiszpanii, a w USA wystąpiły trzy przypadki, w tym jeden śmiertelny - sprecyzowała WHO.

W wyniku osobnej epidemii eboli w Demokratycznej Republice Konga, wywołanej przez inny szczep, zmarło 49 osób na 68 znanych przypadków.

Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim oświadczył w piątek, że świat w dalszym ciągu przegrywa batalię z wirusem, ze względu na brak międzynarodowej solidarności. Niektóre kraje troszczą się jedynie o własne granice - oznajmił na konferencji w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.

We wtorek WHO podała bilans mówiący o 4447 ofiarach śmiertelnych spośród prawie 9 tys. zarażonych ludzi.

Także w piątek WHO ogłosiła oficjalnie, że Senegal jest wolny od wirusa eboli. Organizacja pochwaliła władze tego kraju za podjęte natychmiast środki w celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania się wirusa. W Senegalu pod koniec sierpnia stwierdzono wirusa u młodego mężczyzny, który przyjechał z Gwinei. W ciągu 42 dni, czyli dwukrotnego maksymalnego okresu inkubacji, nie stwierdzono tam żadnego nowego przypadku zachorowania.

W poniedziałek podobny komunikat oczekiwany jest na temat Nigerii, gdzie także upływa wymagany okres 42 dni.

ebola, wirus eboli
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
edward@
31.175.227.* 2014-10-19 09:05
liczba zakażeń dziennych spadła z około 180 do 100, więc epidemia powoli wygasa.