Wirus Ebola. Polski profesor radzi, jak uchronić się przed zakażeniem [WIDEO]

Wirus Ebola. Polski profesor radzi, jak uchronić się przed zakażeniem

Fot. Centers for Disease Control and Prevention/public domain

W zapobieganiu epidemii ebola ważna jest edukacja - podkreślają specjaliści chorób zakaźnych. Turyści i osoby podróżujące samolotami muszą wiedzieć, że wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Kontakt z osobą zakażoną może spowodować zachorowanie na gorączkę krwotoczną.

Profesor Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH mówi, że osobę chorą łatwo rozpoznać, gorzej z identyfikacją osób zakażonych, ale jeszcze bez widocznych objawów.

- Taki przypadek byłby natychmiast wyłapany, tak jak był wyłapany w Nigerii. Natomiast problem stanowią ludzie, którzy przyjdą w okresie wylęgania. Pozornie zdrowi, pójdą do miejsca docelowego, hotelowego czy rodziny, i w tym miejscu zachorują. I teraz jest sprawa, do kogo taki przypadek zgłosić - tłumaczy Zieliński.

Osoba, która ma objawy przeziębienia, gorączkę, biegunkę, wymioty i mogła mieć kontakt z chorym lub osobą zakażoną musi być leczona w specjalistycznym ośrodku - podkreśla profesor.

- Najlepiej będzie, jeśli będzie wyznaczona sieć placówek. Tak jak u nas szpital zakaźny w Warszawie, który mam możliwość natychmiastowej izolacji takich pacjentów. Natomiast jest też problem załatwienia osób, które były w bezpośrednim kontakcie z tym chorym w okresie objawowym, kiedy mogły ulec zakażeniu. Te osoby są poddawane kwarantannie, czyli izolacji zdrowych, które mogą być w okresie wylęgania - wyjaśnia.

W Stanach Zjednoczonych pacjenci zostali poddani eksperymentalnemu leczeniu

Liczba ofiar śmiertelnych wirusa ebola w zachodniej Afryce wzrosła do 932. Najnowsze dane podaje Międzynarodowa Organizacja Zdrowia. Jak podaje WHO w oświadczeniu, w dniach od 2 do 4 sierpnia zmarło 45 pacjentów zakażonych wirusem.
W zachodniej Afryce odnotowano w sumie 1711 przypadków tej groźnej choroby objawiającej się gorączką krwotoczną. Ostatnio odnotowane ofiary śmiertelne to osoby zakażone w Gwinei, Liberii, Nigerii oraz Sierra Leone.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie