Wirusem Ebola można zarazić się bez bezpośredniego kontaktu

Wirusem Ebola można zarazić się bez bezpośredniego kontaktu

Fot. AlexRaths/iStockphoto

Najgroźniejsza postać afrykańskiego wirusa Ebola może przenosić się między gatunkami i to bez bezpośredniego kontaktu. O niepokojących wynikach badań poinformowali naukowcy z Kanady.

Wirus wywołuje śmiertelną chorobę. Po zarażeniu w ciągu dwóch tygodni średnio ponad połowa zakażonych umiera. Najgroźniejszy szczep to Ebola-Zair. Tu śmiertelność wynosi 87%. Właśnie ten wirus - uważają naukowcy - może przenosić się drogą kropelkową i nie jest konieczny bezpośredni kontakt między chorym a zdrowym organizmem.

Podczas eksperymentu chore świnie umieszczono w jednym pomieszczeniu ze zdrowymi małpami. Obie grupy były oddzielone drutem i nie miały bezpośredniej styczności. Po ośmiu dniach niektóre małpy miały objawy choroby. Badacze uspokajają, że wirus nie przenosi się w ten sposób na duże odległości i nie jest tak zakaźny jak na przykład wirus grypy.

Ogniska gorączki krwotocznej Ebola pojawiają się wyłącznie w Afryce. Niedawno w Ugandzie zmarły na tę chorobę dwie osoby. Wcześniej w tym samym rejonie - 16 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy czeka nas drugie SARS?
Nowy wirus, podobny do zarazka wywołującego SARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej, który w 2002 r. uśmiercił 800 osób na świecie, wykryto u mężczyzny w Wielkiej Brytanii - informuje Reuters powołując się na Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Przybyło mieszkańców w Unii. Głównie z Afryki
Najwięcej paszportów, 195 tys., wydała imigrantom Wielka Brytania. Polska nadała obywatelstwo 2,9 tys. osobom, głównie Ukraińcom i Białorusinom.
Afryce zagraża malaria odporna na leki
W Azji odnotowuje się coraz mniej przypadków malarii. Wyjątkiem jest dorzecze Mekongu, gdzie występuje szczep oporny na tradycyjne leki.
medycyna, afryka, badania, ebola
IAR
Czytaj także
Polecane galerie