Wysoki cholesterol u przyszłej matki odbija się na zdrowiu dziecka

Wysoki cholesterol u przyszłej matki odbija się na zdrowiu dziecka

Fot. Mulling it Over/CC/flickr
Wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) u kobiety przed zajściem w ciążę 5-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego poziomu LDL u dziecka w życiu dorosłym - poinformowali naukowcy podczas Kanadyjskiego Kongresu Kardiologicznego w Montrealu.

Wnioski pochodzą z analizy danych dostarczonych przez prospektywne badania Framingham Heart Study (FHS), które prowadzone są w Stanach Zjednoczonych od 1948 roku i doprowadziły do zidentyfikowania czynników ryzyka chorób układu krążenia.

Pierwotnie badaniami objęto 5209 osób w wieku od 30 do 62 lat, u których nie występowały objawy chorób układu sercowo-naczyniowego, oraz które wcześniej nie przeszły udaru mózgu lub zawału. W obserwacjach wzięły później udział także ich dzieci i wnuki.

Nikt inny nie mierzył poziomu cholesterolu u młodych osób, nie mówiąc już o młodych kobietach przed zajściem w ciążę. Dzięki informacjom pochodzącym z FHS mogliśmy przyjrzeć się tej zależności - mówi autor analizy, dr Michael Mendelson z Boston Children's Hospital.

Ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu nie jest w pełni wyjaśnione znanymi czynnikami genetycznymi czy środowiskowymi. W grę może wchodzić epigenetyka, polegająca na zmianie ekspresji genów, na co wpływ może mieć ekspozycja na wysoki poziom cholesterolu w łonie matki. Efekt może być widoczny nawet dekady później - zauważa badacz.

Kolejnym krokiem będzie zbadanie mechanizmu leżącego u podstaw tego działania.

inne, pediatria
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Biochemik
49.183.30.* 2013-10-20 14:15
Bulshit . Tylko biochemicznie niesprawny mozg moze coś takiego wymyślić .
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/