Wzrosła śmiertelność niemowląt w Afryce i Azji

Wzrosła śmiertelność niemowląt w Afryce i Azji

Fot. AP/FOTOLINK/East News

W ostatnich dwóch dekadach wzrosła liczba zgonów noworodków w pierwszym miesiącu życia, pomimo globalnego spadku śmiertelności niemowląt. Większość z nich to dzieci z Afryki subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej - pisze AFP.

Z 36 proc. w 1990 r. do 43 proc. w 2011 r. wzrósł odsetek umieralności noworodków w stosunku do ogólnej śmiertelności niemowląt. To dane podane przez wicedyrektor wykonawczą z UNICEF-u Geetę Rao Gupta podczas pierwszej światowej konferencji poświęconej zdrowiu noworodków w Johannesburgu.

Konferencja odbyła się w poniedziałek z udziałem około stu ekspertów z ponad 50 państw, którzy spotkali się w celu omówienia sposobów zwalczania poporodowej umieralności niemowląt.

Około trzech milionów dzieci umiera co roku na świecie w ciągu pierwszych czterech tygodni życia, głównie w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce subsaharyjskiej. W 2011 roku prawie 6,9 mln dzieci zmarło przed piątym rokiem życia, z czego prawie połowa tuż po urodzeniu.

- Dwóch trzecich zgonów można było uniknąć za pomocą niedrogich i prostych środków - zaznaczyła Graca Machel, żona byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli, aktywnie biorąca udział w akcjach humanitarnych różnych organizacji pozarządowych. Zwróciła uwagę, że do większości zgonów dochodzi w rodzinach biednych i potrzebujących.

Czytaj więcej w Money.pl
Śmiertelność szpitalna spada. Leczą lepiej?
Największy spadek odnotowano w przypadku nowotworów oraz chorób układu krążenia, a zatem tych schorzeń, które są główną przyczyną zgonów.
Pierwsza kąpiel noworodka to prawdziwe wyzwanie
Dla wielu rodziców pierwsza kąpiel dziecka to dość stresujące wydarzenie. Jak się do niej przygotować?
zdrowie, unicef, afryka, dziecko, śmiertelność
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-04-19 15:45
I naprawdę nie ma ratunku dla tych dzieci?