WZW typu C. Hiszpańscy chorzy protestują

WZW typu C. Hiszpańscy chorzy protestują

Fot. AdamGregor/iStockphoto
Kilka tysięcy osób chorych na żółtaczkę typu C (WZW C - wirusowe zapalenie wątroby typu C) manifestowało w centrum Madrytu, domagając się leczenia dla wszystkich - podała w internetowym wydaniu hiszpańska gazeta La Vanguardia.

Madrycką manifestację zorganizowała Platforma Cierpiących na WZW C (PLAFH), która domaga się od premiera Hiszpanii Mariano Rajoya, aby wszyscy pacjenci chorzy na ten rodzaj żółtaczki byli leczeni lekami najnowszej generacji.

Podobna demonstracja odbyła się też w Barcelonie, a jej organizatorem było Katalońskie Stowarzyszenie Chorych na Żółtaczkę (ASSCAT). ASSCAT i hepatolodzy domagają się przedstawienia i wdrożenia w ciągu dwóch miesięcy planu walki z WZW C. Twierdzą, że sytuacja jest bardzo poważna; także żądają powszechnej dostępności leczenia nowymi lekami.

Według cierpiących na WZW C w Hiszpanii dochodzi z powodu tej choroby do 12 zgonów dziennie, którym można zapobiec. WZW C bardzo długo przebiega bezobjawowo, cały czas podstępnie niszcząc wątrobę i doprowadzając najpierw do marskości, a potem raka.

Platforma w poniedziałek ma przedstawić w sądzie skargę na byłą minister zdrowia, polityki społecznej i równouprawnienia w rządzie Rajoya, Anę Mato, jako rzekomo odpowiedzialną za ponad 4000 zgonów, które miały miejsce w ostatnim roku z powodu braku finansowania zabiegów już zatwierdzonych w UE.

Przewodniczący PLAFH Mario Cortes zapowiedział kontynuowanie protestów ulicznych, zapewniając, że z każdym dniem będzie nas coraz więcej. Według niego problem dotyczy nie tylko zapalenia wątroby typu C, ale także innych chorób.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie