Z wiekiem gorzej rozróżniamy kolory. Jakie?

Z wiekiem gorzej rozróżniamy kolory. Jakie?

Fot. Mikleman/cc/flickr
Prawie połowa osób po siedemdziesiątce doświadcza problemów z rozpoznawaniem niektórych kolorów, w szczególności odcieni niebieskiego i żółtego - podaje czasopismo Optometry and Vision Science.

 

Badacze z The Smith-Kettlewell Eye Research Institute (USA) doszli do wniosku, że u ludzi w podeszłym wieku następuje stopniowe pogorszenie zdolności do widzenia barw. Zaobserwowali, że nieprawidłowości występują u 45 proc. osób po 70. roku życia; u połowy osób po 85. roku życia i u 2/3 powyżej 90. roku życia.

Zaburzenia różnicowania kolorów odnoszą się głównie do niebieskiego i żółtego. Osoby badane najczęściej mają problem z odróżnieniem pastelowego odcienia niebieskiego od fioletowego oraz żółtego od zielonego i żółtozielonego.

Owe nieprawidłowości w zakresie widzenia kolorów nie mają nic wspólnego z wrodzoną ślepotą barw lub daltonizmem - zjawiskami dotykającymi około 8 proc. mężczyzn i 0,5 proc. kobiet. Jednak mogą okazać się na tyle poważne, by utrudnić wykonywanie niektórych czynności w codziennym życiu.

Naukowcy biorą pod uwagę kilka czynników, które mogą przyczyniać się do pogorszenia zdolności do rozróżniania kolorów. Wśród nich wymieniają zwężenie źrenicy ograniczające dostęp światła do oka, czy stopniowe żółknięcie soczewki. Wszystkie te zmiany są charakterystyczne dla starzejących się ludzi.

Nie bez znaczenia pozostają także choroby oczu.

- Najczęściej występujące choroby oczu, jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, czy cukrzycowa choroba oczu, są powiązane z powstawaniem nieprawidłowości widzenia niebieskiego i żółtego koloru, przynajmniej we wczesnych stadiach- mówi dr Marilyn E. Schneck.

zdrowie, oczy, kolory
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
nowe to stare zapomniane
178.37.244.* 2014-02-22 11:54
Stare i aktualne.Koneserzy zachwycali się już dawno "okresem błękitu" w malarstwie uznanych malarzy a sprawa trywialna była.Mistrze ślepli z wiekiem.