Zanieczyszczone powietrze wpływa na rytm serca

Zanieczyszczone powietrze wpływa na rytm serca

Fot. johan63/iStockphoto
Pył zawieszony - po angielsku Particulate matter (PM) to zanieczyszczenie powietrza składające się z mieszaniny cząstek stałych i ciekłych, substancji organicznych i nieorganicznych, zawieszonych w powietrzu - informuje serwis BBC News/Health.

Zespół dr Ai Milojevic z London School of Hygiene & Tropical Medicine przeanalizował dane, zebrane w Anglii i Walii w latach 2003-2009, szukając ewentualnych związków pomiędzy problemami z sercem oraz zanieczyszczeniem powietrza.

Jak się okazało, trwające przez krótki czas zanieczyszczenie powietrza ma związek ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń rytmu serca oraz powstawaniem zakrzepów krwi w płucach. Szczególnie zagrożone są kobiety i osoby starsze (po 75. roku życia). Natomiast nie znaleziono dowodów, by zanieczyszczenie powietrza wpływało na ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu.

Komentujący najnowsze badania specjaliści z British Heart Foundation przypomnieli, że jak wykazały wcześniejsze prace, zanieczyszczenie powietrza może pogorszyć stan pacjentów cierpiących z powodu chorób serca i układu krążenia. Zdaniem British Heart Foundation niezbędne są dalsze badania, które wyjaśnią, jaki jest mechanizm oddziaływania zanieczyszczeń na serce.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w roku 2012 z powodu zanieczyszczonego powietrza zmarło siedem milionów osób - przyczyną ich śmierci były choroby serca, układu oddechowego oraz nowotwory.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie