Zatrute mleko? Chiny zaostrzają kontrole

Zatrute mleko? Chiny zaostrzają kontrole

Fot. JM Rocher/CC/Flickr

5 lat temu Chinami wstrząsnął jeden z największych skandali związanych ze skażoną żywnością. Z powodu zatrutego mleka w proszku do szpitali trafiło kilkaset tysięcy dzieci, a co najmniej kilkoro zmarło. Z tego powodu chińskie władze znacznie zaostrzają standardy produkcji mleka w proszku dla niemowląt.

Chiński Urząd Żywności i Leków poinformował, że nowe przepisy zaczną obowiązywać 31 maja przyszłego roku. Do tego czasu w całych Chinach skontrolowane mają być ponownie wszystkie licencje producentów mleka w proszku dla niemowląt.

O potrzebie zaostrzenia przepisów mówił w połowie tego roku premier Chin Li Keqiang, według którego producentów wyrobów mlecznych w Chinach obowiązywać mają równie rygorystyczne procedury co producentów leków.

W 2008 roku w Państwie Środka ujawniono proceder dodawania do mleka toksycznej melaminy, dzięki czemu podczas badania zawyżane były wskaźniki dotyczące zawartości produktów odżywczych. Według danych oficjalnych, z powodu zatrucia melaminą hospitalizowano 300 tysięcy dzieci, a co najmniej sześcioro zmarło.

Skandal podważył wiarygodność chińskich producentów mleka, a Chińczycy zaczęli masowo kupować mleko sprowadzane do Chin z zagranicy.

Czytaj więcej w Money.pl

produkcja, chiny, żywność, mleko, zdrowie, spożywcze, sanitarne
IAR
Czytaj także
Polecane galerie