Money.plTechnologie dla biznesuChorobyNerwice

Nerwice

Nerwica objawy

Nerwica objawy

Nerwica jest to grupa zaburzeń mających podłoże psychiczne. Należą do nich fobie, zaburzenia lękowe oraz związane z przystosowaniem się zaburzenia adaptacyjne Symptomatyka choroby jest bardzo zróżnicowana, ale jej głównym objawem jest lęk.

Socjofobia - zaburzenia lękowe

Socjofobia - zaburzenia lękowe

Socjofobia (nerwica społeczna, zaburzenie lęku społecznego) jest to zaburzenie lękowe należące do grupy zaburzeń nerwicowych. Osoba chora odczuwa lęk przed częścią sytuacji społecznych lub też przed wszystkimi. Stanowi ona najczęściej diagnozowaną chorobę psychiczną i charakteryzuje się lękiem przed kontaktem z innymi osobami. Socjofobia występuje u około dziesięciu procent całej populacji. Objawy zazwyczaj mają miejsce w około dwudziestym, trzydziestym roku życia. Zaburzenie tego typu dotyka częściej kobiet niż mężczyzn.

Padaczka alkoholowa - objawy

Padaczka alkoholowa - objawy

Padaczka alkoholowa pojawia się w trakcie trwania zespołu abstynencyjnego. Jest to napad charakteryzujący się powstawaniem drgawek. W swym występowaniu jest podobny do napadu padaczkowego. Pojawia się najczęściej w krótkim czasie po zaprzestaniu spożywania alkoholu. Zazwyczaj wynosi on od 48 do 72 godzin. Dotyczy osób uzależnionych od alkoholu w znacznej i widocznej mierze.

Nerwica hipochondryczna - silna nerwica

Nerwica hipochondryczna - silna nerwica

Nerwica hipochondryczna to choroba zaliczana do grupy silnych nerwic. Jest to poczucie lęku, który jest zawsze nieuzasadniony oraz dotyczy własnej osoby. Często kojarzy się także choremu z przeżywaniem ciężkiej choroby, której tak naprawdę wcale nie posiada. Chory pomimo zaświadczeń lekarskich o właściwym stanie zdrowia, nie wierzy temu i ma silne poczucie przechodzenia bardzo ciężkiej choroby.

Histeria - objawy i diagnoza

Histeria - objawy i diagnoza

Histeria (nerwica histeryczna) to jeden z rodzajów zaburzeń nerwicowych. Dotyka ono zarówno kobiety jak i mężczyzn jednak w większym stopniu tyczy się to kobiet.

Emetofobia - lęk przed wymiotowaniem

Emetofobia - lęk przed wymiotowaniem

Emetofobia jest to choroba polegająca na przeraźliwym lęku przed wymiotowaniem. Osoba chora obawia się zarówno wystąpienia tego zjawiska u samego siebie jak i jego obserwacja u innych. Taka kolej rzeczy doprowadza do tego, że chory unika miejsc publicznych z obawą, że zastanie kogoś wymiotującego. Kolejnym niekorzystnym następstwem jest to, że osoba cierpiąca na emetofobię głodzi się z powodu swojego lęku. Na chorobę tą cierpią zarówno kobiety jak i mężczyźni bez różnicy na wiek.

Hemofobia - strach przed widokiem krwi

Hemofobia - strach przed widokiem krwi

Hemofobia jest to jeden z rodzajów fobii, który polega na maniakalnym strachu przed widokiem krwi oraz wszystkim co z nią związane. W odróżnieniu od innych rodzajów fobii w przypadku hemofobii może dojść do omdlenia. Zjawisko to bardzo utrudnia życie codzienne człowiekowi na nie cierpiącemu, gdyż paniczny strach dosięga go nawet przy pobieraniu krwi czy też niewielkim skaleczeniu. Hemofobia jest w pełni uleczalna i nie zagraża życiu.

Nerwica serca - leczenie

Nerwica serca - leczenie

Nerwica serca jest schorzeniem mającym ścisły związek z zaburzeniami w psychice pacjenta. Dlatego kiedy nerwica serca jest następstwem depresji, depresji połączonej z lękiem panicznym lub samego lęku panicznego, to zanim rozpocznie się farmakologiczne łagodzenie objawów należy poddać pacjenta wnikliwej psychoterapii celem ustalenia przyczyn jego choroby.

Nerwica natręctw

Nerwica natręctw

Diagnozowanie nerwicy nie jest proste, bo objawy niepokoju i lęku często są mylone z objawami depresji, zaburzeń lękowych czy schizofrenii. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się w wieku około 14 lat.

Nerwica natręctw - leczenie

Nerwica natręctw - leczenie

Nerwica natręctw jest chorobą psychiczną. Nazywana jest zespołem obsesyjno – kompulsyjnym, zespołem anankastycznym lub OCD. Uważa się, że wywołuje ją traumatyczne przeżycie lub zbiór zdarzeń, które po pewnym czasie powodują u chorego lęki.

nowsze
1 2