Money.plTechnologie dla biznesuChorobyNowotwory

Nowotwory

Rak jelita grubego - objawy

Rak jelita grubego - objawy

Jednym z najbardziej powszechnym nowotworem jest rak jelita grubego. Zachorowalność jest największa u ludzi w podeszłym wieku, najwięcej chorych jest po 60. roku życia a zachorowalność gwałtownie rośnie...

Białaczka - "biała krew"

Białaczka - "biała krew"

Łacińskim określeniem białaczki jest leukemia, co oznacza „biała krew”. Choroba polega na zwiększeniu się w organizmie poziomu białych krwinek. Jednak krwinki nie są gotowe do pełnienia jakichkolwiek funkcji w organizmie, są niedojrzałe. W związku, że jest ich bardzo dużo zajmują całą powierzchnię szpiku kostnego, a niekiedy również narządy poza nim. Białaczka jest zaliczana do chorób nowotworowych.

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa atakuje węzły chłonne

Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina, limfogranulomatoza, chłoniak Hodgkina) jest to jedna z chorób nowotworowych, która atakuje węzły chłonne i tkankę limfatyczną. Podczas przebiegu choroby objawy długo nie występują. Późne rozpoznanie także daje duże rokowania, ponieważ rozsiew zmian poza układ limfatyczny następuje bardzo późno. Wyleczalność choroby jest bardzo wysoka, ponieważ stanowi od sześćdziesięciu do ponad dziewięćdziesięciu procent pozytywnie przebiegającej terapii. W 1832 choroba została opisana przez Thomasa Hodgkina dlatego też stosuje się nazwę choroba Hodgkina wymiennie z terminem ziarnicy złośliwej.

Szpiczak mnogi - nowotwór szpiku kostnego

Szpiczak mnogi - nowotwór szpiku kostnego

Szpiczak mnogi (choroba Kahlera) jest to nowotwór szpiku kostnego. Nowotwór ten wywodzi się z komórek plazmatycznych, komórki te ulegają zmianie i nazywane są komórkami szpiczakowymi. Immunoglobuliny, które wytwarzane są w organizmie nie spełniają swojego pierwotnego przeznaczenia. Szpiczak mnogi dotyka zazwyczaj osoby po pięćdziesiątym roku życia, częściej mężczyzn.

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak - rozpoznanie

Siatkówczak to jeden z nowotworów, który atakuje narząd wzroku, czyli oko. Jest to nowotwór złośliwy, który atakuje oczy dzieci. W większości przypadków siatkówczak rozwija się tylko w jednym oku, choć zdarzają się wyjątki i atakuje on obie gałki oczne. Choroba ta atakuje również dorosłych, ale jest to bardzo rzadko spotykane. Wykrycie nowotworu zazwyczaj następuje już w dość zaawansowanej fazie.

Rak przełyku - diagnoza i leczenie

Rak przełyku - diagnoza i leczenie

Rak przełyku to nowotwór płaskonabłonkowy złośliwy, który atakuje przełyk. Najczęściej chorują mężczyźni w wieku około czterdziestu lat. Zmiany najczęściej umiejscowione są przy wejściu do przełyku w miejscu zespolenia z gardłem, w rozwidleniu tchawicy oraz przy rozworze przepony.

Rak prostaty - rozpoznanie

Rak prostaty - rozpoznanie

Rak prostaty to inaczej rak gruczołu krokowego. Występuje u około jedenastu procent mężczyzn. Częstotliwość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem. W obecnych czasach bardzo wzrosła zachorowalność na tego typu nowotwór. Należy jednak pamiętać, aby nie mylić go z przerostem prostaty lub zapaleniem prostaty. Najczęściej pojawia się u mężczyzn w wieku 65- 75 lat.

Rak prącia - przyczyny i leczenie

Rak prącia - przyczyny i leczenie

Rak prącia to nowotwór złośliwy, który wywodzi się z nabłonka prącia. Może się także wywodzić z żołędzi lub napletka. Jest to dość rzadko występująca choroba, stanowi przyczynę zgonu około pól procenta wszystkich zachorowalności na raka. Najczęściej występującym nowotworem prącia jest rak płaskonabłonkowy. Nowotwór tego typu przybiera postać wrzodziejącą lub też naciekającą.

Rak pęcherzyka żółciowego - występuje częściej u kobiet

Rak pęcherzyka żółciowego - występuje częściej u kobiet

Rak pęcherzyka żółciowego to choroba nowotworowa. Dotyczy pęcherzyka żółciowego i powstaje wskutek zmiany nabłonka gruczołowego. Zmiana ta ma charakter nowotworowy. Jest takim rodzajem raka, który może długo występować w organizmie, a przy tym nie powodować żadnych, większych i niepokojących objawów. Ważnym elementem jest także fakt, iż występuje pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Rak odbytu - przyczyny i objawy

Rak odbytu - przyczyny i objawy

Rak odbytu to nowotwór zazwyczaj nabłonkowy, który atakuje odbyt. Chorobą tą najczęściej dotknięte są osoby po sześćdziesiątym roku życia. Występują dwa typy raka odbytu: rak brzegu odbytu oraz rak kanału odbytu.

nowsze
1 2 3 4