Money.plTechnologie dla biznesuProgramyGIMP

powiększ

GIMP

Producent: Peter Mattis & Spencer Kimball
Licencja: bezpłatna (Freeware)
Platforma: Windows 7/Vista/XP
Data dodania: 2013-02-12
Ilość pobrań: 5400
Rozmiar: 73,34 MB
Nasza ocena: 51

GIMP

Najnowsza wersja programu GIMP 2.8.2, GNU Image Manipulation Program, jest darmowym programem graficznym przeznaczonym do pracy z obrazami i obróbki grafiki rastrowej. Umożliwia obróbkę fotografii i tworzenie grafik na potrzeby Internetu. Jest odpowiednikiem popularnego, ale płatnego programu Adobe Photoshop. Działa na systemach operacyjnych takich jak Windows, Linux czy Mac OS. Program nie obsługuje standardu kolorystycznego CMYK, a pozwala tylko na jego symulację. CMYK użytkownik może uzyskać poprzez wtyczkę SEPARATE+, która obsługuje eksport z RGB do CMYK za pomocą profili kolorów ICC. Główną przestrzenią kolorystyczną obsługiwaną przez program jest RGB (plus odcienie szarości).

Najnowsza wersja programu posiada szereg narzędzi, które pozwalają na pracę z grafiką. Wśród nich użytkownik odnajdzie m.in. pędzel, gumkę, zaznaczenie, różdżkę, klonowanie, powiększanie, ołówek, skalowanie itp. GIMP 2.8.2 pozwala malować, usuwać tło obrazu (narzędzie wycinanie), usuwać lub dodawać obiekty ze zdjęć (klonowanie), zmieniać rozmiar obrazu, zniekształcać perspektywę, obracać obrazy, dokonywać operacji na kolorach, łączyć obiekty poprzez warstwy lub maski oraz konwertować różne formaty plików graficznych. W GIMP-ie użytkownik pracuje na warstwach i kanałach, co pozwala w wygodny sposób projektować grafikę. Ma do dyspozycji wiele narzędzi do malowania (pędzel, aerograf, stempel, ołówek) oraz zaznaczania (zaznaczenie odręczne, krzywe Beziera),. Może modyfikować kolory dzięki krzywym tonalnym, regulacji jasności, nasycenia czy kontrastu, nakładać filtry rozmywające, wyostrzające czy rzucające cień. GIMP 2.8.2 obsługuje takie formaty jak JPEG, BMP, PNG, TIFF, GIF.

Niewątpliwa zaletą programu GIMP 2.8.2 jest nieograniczona możliwość rozszerzania go o liczne dodatki i skrypty w wielu językach. Obecnie dostępnych jest wiele wtyczek, dzięki którym funkcjonalność GIMP-a zostanie rozbudowana.

Pobierz plik GIMP

pobierz
Użytkownicy pobierający ten program przeglądali kategorie


współpraca