650 mln zł na grafen. Co jeszcze dofinansują?

650 mln zł na grafen. Co jeszcze dofinansują?

Fot. nobeastsofierce/iStockphoto

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkursy na dofinansowanie projektów, które zakończą się wdrożeniem wyników w gospodarce, w tym nowatorskich produktów opartych na wykorzystaniu grafenu. W konkursach tych do wydania było w sumie 650 mln zł.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wczoraj wyniki konkursu Graf-Tech, w którym do rozdysponowania było 60 mln zł oraz konkursu w ramach działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w którym dofinansowanie wyniesie w sumie prawie 590 mln zł.

Na razie wiadomo, że w programie Graf-Tech dofinansowanie otrzyma co najmniej 12 konsorcjów. Aż w ośmiu z nich liderem bądź partnerem jest Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych - ITME w Warszawie. Natomiast w konkursie 1.4 PO IG wsparcie na prace badawczo-rozwojowe otrzymało 116 projektów. Większość dotacji - ponad 400 mln zł - trafi do małych i średnich przedsiębiorstw.

- Nakłady na badania oraz inwestowanie w najnowsze technologie to jeden z najbardziej istotnych i strategicznych warunków budowania silnej gospodarki, szczególnie w czasach globalnego kryzysu. Polskie innowacje mogą stać się filarem naszego rozwoju w Europie i na świecie, dlatego kierujemy środki publiczne na tak obiecujące projekty - skomentowała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Środki z programu Graf-Tech mają być przeznaczone na badania przemysłowe, prace rozwojowe i przygotowania do wdrożenia innowacyjnych produktów opartych na wykorzystaniu grafenu.

- Grafen to materiał wykazujący szereg unikatowych właściwości, takich jak niski ciężar właściwy, duża elastyczność i wytrzymałość, wysokie przewodnictwo elektryczne i cieplne, a także przezroczystość. Właściwości te nie występują w takiej kombinacji w jakimkolwiek innym materiale - wyjaśniono na stronie NCBR. Oczekiwane są zastosowania grafenu w przemyśle elektronicznym oraz medycynie. Program Graf-Tech ma na celu wzmocnienie na rynku międzynarodowym pozycji polskich przedsiębiorców rozwijających produktów na bazie grafenu.

Jak wyjaśnił Paweł Kurzyński z NCBR, na razie w konkursie Graf-Tech rozdysponowano ok. 50 mln zł, ale wciąż trwa procedura rozpatrywania protestów złożonych od oceny formalnej. A to oznacza, iż grono beneficjentów programu może się jeszcze powiększyć, bo do wydania w tym programie jest w sumie 60 mln zł.

- Dzięki finansowaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak wyroby bazujące na grafenie, Polska może stać się liderem w kilku obszarach techniki. Aby tak się stało, potrzebne jest współdziałanie naukowców i przedsiębiorców. Od momentu wprowadzenia reformy finansowania nauki zauważamy także znacząco większe zainteresowanie przedsiębiorców realizacją projektów B+R służących budowaniu własnych przewag konkurencyjnych - wyjaśnia prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.

W konkursie w ramach działania 1.4 POIG 590 mln zł przeznaczono dla przedsiębiorców na projekty celowe. Warunkiem przyznania dotacji było zobowiązanie beneficjenta do wdrożenia wyników finansowanych praca badawczo-rozwojowych. Istotą udzielonego wsparcia jest także konieczność realizacji badań zaliczanych do wysokich i średnich technologii.

- Polski nie stać na to, by najbardziej innowacyjne technologie czy rozwiązania z opóźnieniem trafiały do polskiej gospodarki. Inwestowanie w programy sprzyjające innowacjom zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w czasie kryzysu ekonomicznego - podkreśliła minister Kudrycka.

- System wspierania innowacyjności w Polsce powinien być systematycznie doskonalony. Programy unijne dystrybuowane przez NCBR na wspieranie prac badawczo-rozwojowych przedsiębiorców stanowią jeden z głównych filarów wzrostu. Cieszy nasz fakt dużego zainteresowania firm dofinansowaniem projektów celowych - powiedział dyrektor NCBR.

projekt, grafen, narodowe centrum badań i rozwoju, graf-tech
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Grażyna Zielińska
178.36.111.* 2012-11-01 02:51
Rewewlacja! Każda suma godna jest tak pionierskich i intuicyjnych (trafionych) badań naukowych, na tak szeroką skalę. Tylko osoby nie mające w ogóle 'zielonego pjęcia' wypowiadają się krytycznie.
Od tej 'ŚCIEŻKI GRAFENOWEJ'- badawczej nie ma odwrotu!Cudownie że są w Polsce naukowcy z wyobraźnią i twórczą wizją przyszłości tego kryształu.
Wiele osób nawet nie jest w stanie wyobrazić sobie, że bez grafenu ludzki mózg nie funkcjonowałby w nieskończonych wymiarach!!!
Gratuluję tym wszyskim odważnym, którzy "wierzą" w 'rewolucję węglową', ponieważ to oni przyczynią się się do kompletnie innego-nowego Świata.Jestem artystą może dlatego jestem najbliżej wielkich odkrywców i ich wspieram dobrą myślą i twórczą energią.
Grażyna
Budyń
89.76.112.* 2012-10-25 17:18
Procesorów krzemowych nie potrafią robić, a grafenu im się zachciewa...
650 mln PLN... a byle FAB kosztuje 4 mld USD.
Już był niebieski laser i skończyło się śmiechem...
ron2000
79.191.58.* 2012-10-25 15:30
Tj. zakończył się stworzeniem konkurencyjnego produktu produkowanego w Polsce!