Afera solna. Zdrowie konsumentów niezagrożone?

Afera solna. Zdrowie konsumentów niezagrożone?

Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Badania produktów żywnościowych, przeprowadzone po wybuchu tzw. afery solnej, wskazują, że zdrowie konsumentów nie było zagrożone - powiedział na konferencji prasowej Witold Choiński z Rady Gospodarki Żywnościowej. Natomiast Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nie wyraziła zgody na opublikowanie dystrybucyjnych list firm, które potencjalnie mogły używać niejadalną sól jako jadalną - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Aktualizacja 17:46

- Badania jakościowe produktów żywnościowych prowadzone przez producentów i służby nadzoru nad bezpieczeństwem żywności nie wykazały dotychczas żadnej ich szkodliwości. Wszystkie zakłady w których wykryto stosowanie soli wypadowej padły ofiarą oszustwa polegającego na zafałszowaniu soli jako środka spożywczego i co niezwykle istotne, nie kierowały się chęcią zysku. Zakłady te w tym samym stopniu co konsumenci padły ofiarą oszustwa, a ich dobre imię zostało narażone na szwank - oświadczył Witold Choiński.

Przedstawiciele Rady podkreślają również, że polski system kontroli żywności jest uznawany za jeden z najszczelniejszych w Europie i na świecie.Wiceprzewodniczący Rady Gospodarki Żywnościowej Andrzej Gantner, powiedział, że gotowe produkty żywnościowe są badane również przez producentów. Sól wypadowa, która trafiła do zakładów przetwórczych, zawierała około 2 procent mniej chlorku sodu w porównaniu do soli spożywczej - wyjaśnił Andrzej Gantner.

Czytaj więcej Afera ze skażoną solą. Minister się tłumaczy Minister Rolnictwa podkreślił, że w Polsce trzeba w końcu zadbać o bezpieczeństwo żywności. - Finalne wyniki badań produktów, wyprodukowanych przy użyciu tej soli nie dawały żadnych wskaźników, że są niebezpieczne. Nie każdy produkt zafałszowy musi być od razu niebezpieczny dla konsumentów i tu mamy taki przypadek. To jest produkt zafałszowany, a nie niebezpieczny dla życia i zdrowia - podkreśla Andrzej Gantner.

Zastępca głównego lekarza weterynarii Jarosław Naze zapewnił, że żadna substancja zawarta w soli wypadowej nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia konsumentów.

- Jednoznacznie mogę powiedzieć, że żadna z tych substancji która się tam znajduje nie ma wpływu w tych ilościach o których rozmawiamy na życie i zdrowie konsumentów - dodał Jarosław Naze.

Szef GIS Przemysław Biliński rozmawiał w sprawie podania do publicznej wiadomości listy firm używających soli wypadowej z zastępcą prokuratora rejonowego w Poznaniu Romanem Szymanowskim. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nie wyraziła zgody na opublikowanie list dystrybucyjnych firm (nazwy firm, adresy, numery weterynaryjne, rodzaj produktu) potencjalnie mogących używać soli wypadowej jako jadalnej, ze względu na toczące się nadal postępowanie w tej sprawie

Na drugiej stronie o działaniach prokuratury w sprawie afery solnej

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
bezpieczeństwo, badania, zafałszowanie, chlorek sodu
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ździcho
178.36.213.* 2012-03-06 23:07
Jasne. Ta sól jest bardzo zdrowa. Wygładza zmarszczki, wyszczupla, zwalcza wolne rodniki itp.
jat
83.7.182.* 2012-03-06 21:15
Jeśli sól wypadowa jest nie szkodliwa, to zacznijmy ją stosować do wszystkiego: wędlin, pieczywa, serów, słodyczy, szamponów, żeli do włosów... Będzie nieszkodliwie i tanio
forumo74
88.199.38.* 2012-03-06 10:05
Jejku jak się czyta te durne komentarze .... to słabo sie robi . Afera jest i trzeba ukarać zgadzam sie. Ale co niektórzy chyba maja problemy zdrowotne i to z głową . z pewnością wiekszosć z was głosowała za unią europejska .... i sami sobie dziekujcie że zachorowalność na raka wzrosła. Polskie normy przy produkcji zywności nie dopuszczały wielu substancji do obrotu.... Unia natomiast karmi nas legalnie tym syfem, czyli konserwantami i barwnikami i ulepszaczami smaku.... unia zezwala na to wystarczy napisać na etykietce ze zostało użyte w produkcji. Poza tym sami do tego doprowadzacie drodzy konsumenci :) czy ktos kiedyś widział ser albo wędliny i chleb zapakowane i z terminem przydatności do spozycia kilkutygodniowym ?????? nie !!! no własnie a teraz sami chodzicie do sklepu i kupujecie takie rzeczy, więc producent sie dostosowuje do waszych zyczeń :) smacznego zatem biegnijcie po parówki co mają miesiąc przydatności do spozycia - na pewno sa naturalne :))))
Zobacz więcej komentarzy (30)