Agencja Rezerw Materiałowych zaciągnie kredyt

Agencja Rezerw Materiałowych zaciągnie kredyt

Agencja Rezerw Materiałowych zaciągnie w tym roku ponad 28,3 mln zł kredytu bankowego, by wypełnić wszystkie nałożone na nią zadania - podano podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział posłom, że konieczność uzupełnienia budżetu Agencji pożyczką wynika z realizacji wytycznych, jakie w ubiegłym roku sformułował wobec niej resort gospodarki.

Posłowie dopytywali, czy - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu - Agencja kupi w tym roku część niesprzedanego węgla, zalegającego na zwałach polskich kopalń (łączne zapasy to ok. 6 mln ton) oraz czy i jakie przewidziano na ten cel środki. Wiceminister nie był jednak upoważniony, aby przedstawić informację w tej sprawie.

"Proszę tego nie traktować jako unik; w związku z tym, że mówimy o pewnych działaniach związanych z bezpieczeństwem strategicznym państwa, nie za bardzo jestem upoważniony, aby mówić o szczegółach związanych z działaniami Agencji Rezerw Materiałowych" - powiedział Tobiszowski.

Poseł Krzysztof Gadowski (PO) wnioskował, aby w planach pracy sejmowej komisji ds. Energii i Skarbu Państwa uwzględniono szczegóły planowanych działań Agencji Rezerw Materiałowych; miałoby być temu poświęcone zamknięte, niejawne posiedzenie komisji. Wniosek został przychylnie przyjęty przez szefa komisji jako propozycja do planu jej pracy.

O tym, że rządowa Agencja Rezerw Materiałowych kupi węgiel znajdujący się na zwałach przy kopalniach, zapewniając im w ten sposób finansowanie w najbliższych miesiącach, mówiła na początku grudnia w Brzeszczach (Małopolskie) premier Beata Szydło. Kilka dni później minister energii Krzysztof Tchórzewski potwierdził, że badane są możliwości finansowe stworzenia rezerwy strategicznej w postaci surowców takich jak węgiel.

Mówiąc we wtorek podczas posiedzenia komisji o tegorocznym budżecie Agencji, wiceminister poinformował,

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie