Analitycy: euro będzie drożeć. Jaki kurs na koniec 2016?

Analitycy: euro będzie drożeć. Jaki kurs na koniec 2016?

W pierwszej części roku kurs euro - złoty będzie pozostawał pod wpływem spokojnej reakcji rynków na pierwszą fazę podwyżek stóp w USA. Jednak w drugiej połowie roku spadki cen ropy naftowej, spowolnienie w Chinach oraz dalsze podwyżki stóp w USA będą już negatywnie wpływać na złotego. Analitycy prognozują, że po silniejszym spadku w I kw. do końca 2016 r. za euro trzeba będzie zapłacić 4,40 zł.

Zdaniem analityków PKO BP model realnego kursu euro do złotego wskazuje na dalszą deprecjację polskiej waluty w perspektywie końca 2016 roku.

- W perspektywie pierwszego półrocza 2016 roku zakładamy jednak umocnienie złotego, ze względu na pozytywne oddziaływanie rozszerzonej ekspansji ilościowej EBC (po opadnięciu fali rozczarowania małą skalą poluzowania polityki monetarnej w grudniu 2015 roku, jej pozytywne dla złotego efekty powinny się zacząć stopniowo ujawniać) oraz spokojną reakcje rynków w pierwszej fazie podwyżek stóp w USA (ponieważ decyzja Fed-u była długo przeciągana, rynek wcześniej zdyskontował jej pierwsze efekty) - czytamy w najnowszej prognozie walutowej PKO BP.

W drugiej części 2016 roku, skumulowane efekty dalszych spadków cen ropy naftowej na globalnych rynkach, kontynuacji spowalniania chińskiej gospodarki i wynikającej z tego deprecjacji juana a także dalszych podwyżek stóp procentowych w USA powinny wyraźnie pogorszyć sentyment wobec walut rynków wschodzących, w tym i wobec złotego.

Ewentualne poluzowanie polityki monetarnej w strefie euro w

 

czytaj więcej

wnp.pl
Czytaj także
Polecane galerie