Apple nie płaci podatków? Teraz straci 318 mln euro za oszustwa

Apple nie płaci podatków? Teraz straci 318 mln euro za oszustwa

Fot. Anthony Lyo / CC

Włoska filia Apple'a zgodziła się zapłacić 318 mln euro w związku z oskarżeniami o oszustwa podatkowe - poinformował włoski urząd podatkowy. Dziennik "La Repubblica" podaje za fiskusem, że w latach 2008-2013 firma nie odprowadziła 880 mln euro.

Ugoda jest wynikiem śledztwa, które prowadzili prokuratorzy z Mediolanu - podkreśla BBC na swojej stronie internetowej. Do tej pory sprawy nie skomentowała amerykańska centrala firmy Apple.Wcześniej zaprzeczała stosowania praktyk mających doprowadzić do unikania płaceniapodatków z zysków czerpanych na całym świecie. Włoski oddział koncernu jest podporządkowany europejskiej jednostce operacyjnej Apple'a z siedzibą w Irlandii. To w tym kraju obowiązują jedne z najniższych stawek podatku korporacyjnego w Unii Europejskiej. Śledczy z Mediolanu zwrócili uwagę na dużą lukę w dochodach generowanych przez włoski oddział (szacowany w latach 2008-2013 na ponad 1 mld euro) a podatkami przez niego odprowadzanymi. BBC przypomina, że Apple we Włoszech oddało tamtejszemu fiskusowi 30 mln euro.

Na zarzuty o unikanie płacenia podatków w USA szef Apple Tim Cook odpowiadał, że koncern "płaci każdego dolara, którego jest winny państwu".
podatek, włochy, apple
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie