Armia indyjska. Zwodowali lotniskowiec INS Vikrant

Armia indyjska. Zwodowali lotniskowiec INS Vikrant

Fot. Xinhua/Photoshot /REPORTER
Pierwszy zaprojektowany i zbudowany w Indiach lotniskowiec zwodowano w stoczni Koczin w stanie Kerala na południowym zachodzie kraju. Minister obrony Arackaparambil Kurie Antoni podkreślił z tej okazji, że Indiom potrzebne są nowoczesne siły morskie.


Prace nad wyposażeniem pierwszego indyjskiego lotniskowca mają potrwać do 2016 roku. Potem przeprowadzona zostanie seria testów i w 2018 roku INS Vikrant rozpocznie służbę. Według indyjskich mediów koszty budowy lotniskowca wyniosą (w przeliczeniu) 3,8 miliarda euro.

Jednostka ma 260 metrów długości i 60 metrów szerokości. Stal do jej budowy dostarczyła jedna z państwowych firm indyjskich. Załoga INS Vikrant będzie liczyła 1450 osób. Z lotniskowca będą mogły korzystać myśliwce MiG-29K produkcji rosyjskiej, indyjskie samoloty LCA i produkowane przez Rosjan śmigłowce Kamow.

Indie konsekwentnie rozbudowują swe siły morskie. Dwa dni temu uruchomiono reaktor pierwszego zbudowanego w tym kraju okrętu podwodnego z napędem atomowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Nękali i oblali kwasem ponad tysiąc kobiet
W Indiach atak kwasem poprzedzony jest zazwyczaj uporczywym nękaniem i odrzuconymi zalotami mężczyzn.
Indie oskarżają Pakistan. Wybuchnie wojna?
Strona pakistańska zaprzeczała, jakoby w Kaszmirze w ogóle doszło tego dnia do wymiany ognia.
Indie oskarżają Pakistan. To pierwszy raz
Indie po raz pierwszy bezpośrednio oskarżyły armię Pakistanu o udział we wtorkowej zasadzce w Kaszmirze, w której zginęło pięciu żołnierzy indyjskich.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie