Atak dronów "zgodny z prawem". Choć giną cywile

Atak dronów "zgodny z prawem". Choć giną cywile

Fot. Cpl Mark Webster/Defence Images/CC BY-NC 2.0/Flickr
Ataki amerykańskich dronów są precyzyjne, zgodne z prawem i skuteczne - oświadczył rzecznik Białego Domu Jay Carney. To reakcja władz USA na krytykę tych działań ze strony organizacji obrony praw człowieka.


Amnesty International i Human Rights Watch zarzuciły USA, że ataki dronów w Pakistanie i Jemenie są sprzeczne z prawem międzynarodowym i że giną lub odnoszą w nich rany cywile.

- Władze USA przywiązują szczególną wagę i troskę do tego, by działania te prowadzone były zgodnie z prawem - podkreślił Carney. Zapewnił, że każdy atak samolotu bezzałogowego poprzedza sprawdzenie, czy nie pociągnie on za sobą ofiar wśród niewinnych ludzi. Rzecznik Białego Domu przyznał, że pozostaje jednak ryzyko, że podczas ataku ucierpią cywile.

W maju prezydent USA Barack Obama bronił programu wykorzystania dronów, przekonując, że ataki z ich udziałem przeprowadzane są tylko wtedy, gdy istnieje niemal pewność, że nie ucierpią cywile. W swym raporcie Amnesty International zwraca jednak uwagę, że USA utrzymują program dronów w tak głębokiej tajemnicy, iż trudno powiedzieć, jak dokładnie starają się one unikać ofiar cywilnych. Ponadto nie wdrożono dochodzeń w sprawie zgłaszanych zgonów na skutek ataków.

Według różnych organizacji, think tanków i mediów, które próbowały oszacować liczbę osób zabitych przez drony od 2004 roku, w takich atakach zginęło ok. 2000-3600 osób, z czego ok. 150-920 to cywile.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Bum Bum
89.75.185.* 2014-01-31 20:01
Giną cywile, zgodnie z prawem, USA prawem.
2013-10-23 15:25
Trudno nazywac terorystów Bogu winnych.Napewno niedobrze jak przy okazji likwidacji terorystów giną niewinni ale likwidując terorystów więcej ludzi się ocali.Niech amerykanie nie przejmują sie szczekaniem obrońców terorystów.
acomitam
109.241.112.* 2013-10-23 14:54
Gdy Amerykanie zabijają Bogu ducha winnych ludzi, to jest to OK! Natomiast gdy inni zabijają Amerykanów, wtedy jest to terroryzm i niedopuszczalny akt przemocy. Hm... Jak by to nazwać? Umysłowa niepełnosprawność, cynizm, schizofrenia? W każdym bądź razie: kto od miecza wojuje, ten od miecza ginie. Czekamy z niecierpliwościa na kolejny krwawy atak na terenie USA lub na obiekty amerykańskie w innych krajach. Posłuchamy co mają do powiedzenia amerykańscy politycy i będziemy się śmiać.
Zobacz więcej komentarzy (8)