Bazy RAF-u z okresu zimnej wojny uzyskały status zabytków

Bazy RAF-u z okresu zimnej wojny uzyskały status zabytków

Fot. PD-USGov-Military-Air Force

Dwie bazy RAF-u, z których miano odpalić amerykańskie pociski balistyczne średniego zasięgu Thor na ZSRR w przypadku ataku sowieckiego na Wielką Brytanię w okresie zimnej wojny, uzyskały status zabytkowych obiektów chronionych (ang. Grade II listing).

Status przyznano nieczynnym obecnie bazom RAF-u Harrington (Northamptonshire) oraz w Luffenham (Rutland) w ramach obchodów 50. rocznicy kryzysu kubańskiego.

Wyrzutnie pocisków Thor - pierwszych operacyjnych amerykańskich pocisków balistycznych, postawiono w stan pogotowia w październiku 1962 r. w gorących dniach kubańskiego kryzysu. Pociski miały zasięg do 2,2 tys. km.

Na terenie obu baz znajdują się dobrze zachowane betonowe stanowiska do odpalania pocisków.

- Pamięć o zimnej wojnie znika szybciej ze zbiorowej pamięci niż pamięć o obu wojnach światowych. Obie bazy naocznie uzmysławiają, jak niebezpieczny dla świata był kryzys kubański. 50 lat temu w dosłownym znaczeniu tego słowa świat wstrzymał oddech - powiedział mediom dr Simon Thurley z organizacji English Heritage sprawującej pieczę nad zabytkami w Anglii.

W ramach tzw. Projektu Emily w latach 1959-63 na terenie 20 baz, głównie we wschodniej Anglii, rozmieszczono 60 pocisków Thor. Za ich obsługę odpowiadał RAF, ale kontrolę nad głowicami sprawowali Amerykanie. Decyzja o odpaleniu pocisków musiałaby zostać wspólnie podjęta przez dowództwa brytyjskie i amerykańskie.

Amerykanie przystąpili do prac nad pociskiem balistycznym w dalekiego zasięgu w styczniu 1956 r. obawiając się, że Moskwa może ich wyprzedzić.

Groźba wojny atomowej USA - ZSRR w konsekwencji wcześniejszych, inspirowanych przez CIA prób inwazji Kuby i rozmieszczenia na wyspie sowieckich pocisków balistycznych została zażegnana po 13 dniach, gdy Moskwa zgodziła się je wycofać, zaś USA zobowiązały się, że nie dokonają inwazji Kuby.

wielka brytania, zsrr, zimna wojna, raf, zabytek
PAP
Czytaj także
Polecane galerie