Czarne skrzynki w autach? I to we wszystkich!

Czarne skrzynki w autach? I to we wszystkich!

Fot. MCCAIG/iStockphoto

W USA od 2015 roku we wszystkich samochodach mają być instalowane czarne skrzynki, mierzące przyspieszenie, użycie hamulców i pasów bezpieczeństwa oraz prędkość. Rządowa agencja transportowa NHTSA chce ich instalacji w półciężarówkach i pick-upach poczynając już od 2013 roku.

Protestują jednak producenci - ich zdaniem instalacja tych urządzeń narusza prywatność konsumentów - poinformował serwis Detroit News. W kwietniu 2012 roku Senat USA przyjął ustawę o nazwie Moving Ahead for Progress in the 21st Century Act zwaną także MAP21. Ustawa narzuca od 2015 roku obowiązek instalowania we wszystkich samochodach czarnych skrzynek, czyli rejestratorów podstawowych parametrów jazdy o dużej odporności, używanych dla wyjaśniania przyczyn wypadków drogowych.

W połowie listopada Biały Dom otrzymał propozycję regulacji kwestii czarnych skrzynek od rządowej agencji transportowej National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA). Regulacja ta zmierza do objęcia producentów i importerów aut w USA obowiązkiem instalacji czarnych skrzynek o nazwie EDR (event data recoder) we wszystkich nowych samochodach. Propozycja NHTSA, której pierwsza wersja została przedstawiona już w końcu 2011 roku, została wstępnie zaakceptowana przez administrację prezydenta Baracka Obamy.

Czytaj więcej Samolot-szpieg. Tak wlatuje przez okno Pilot steruje nim za pomocą laptopa i podłączonego do niego joysticka. Może przelatywać przez okna i wlatywać w rury. Oto samolot-szpieg. Obecnie przygotowywana jest ostateczna wersja regulacji prawnej, która miałaby spowodować iż EDR byłyby instalowane we wszystkich nowych pick-upach i półciężarówkach poczynając od 2013 roku. Ze względu na znaczny wzrost liczby wypadków od początku 2010 roku z udziałem tego typu wozów, NHTSA nalegała na jak najszybsze wdrożenie takiej regulacji, podczas gdy Biały Dom grał na zwłokę, obawiając się, że wprowadzenie takiego rozporządzenia spowoduje, iż amerykańscy producenci samochodów podwyższą ceny.

Według regulacji, do parametrów zapisywanych przez czarne skrzynki należeć mają prędkość, sposób użycia hamulców, zastosowanie pasów oraz przyspieszanie lub zwalnianie. NHTSA twierdzi, iż zastosowanie EDR przyczyni się do upowszechnienia bezpieczniejszego stylu jazdy, szybszego wyjaśniania przyczyn katastrof i wypadków drogowych oraz zmian w konstrukcji aut pod kątem bezpieczeństwa pasażerów.

Czytaj więcej Będzie rewolucja na kolei. Pendolino coraz bliżej Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje dostawę 20 pociągów, które mogą rozwijać prędkość do 250 km/godz. Niektóre koncerny motoryzacyjne, jak Ford, General Motors, Mazda i Toyota instalują już EDR w swoich samochodach, zwłaszcza wyższej klasy i półciężarówkach. Jednak amerykańskie stowarzyszenie producentów branży motoryzacyjnej - Alliance of Automobile Manufacturers (AAM) - skupiające takie koncerny jak Toyota, Volkswagen AG, Ford czy GM - w maju 2010 nie zgodziło się na instalację czarnych skrzynek we wszystkich samochodach, stwierdzając, że są one zbyt drogie. Obowiązek ich instalacji, zdaniem koncernów, powinien objąć jedynie wozy wyższej klasy, ciężarówki i półciężarówki.

Obecnie jednak AAM nie sprzeciwia się instalowaniu czarnych skrzynek, podnosi jednak problem prywatności zawartych nich danych. - Producenci nie mogą uzyskiwać dostępu do danych bez pozwolenia kierowców i każde rozporządzenie rządu dotyczące instalacji EDR we wszystkich samochodach powinno zawierać regulacje umożliwiające ochronę prywatności konsumentów - powiedziała Detroit News rzecznik Alliance of Automobile Manufacturers, Gloria Bergquist.

usa, samochód, wypadek, technologie, czarna skrzynka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
swiadomykierowca_pl
77.113.13.* 2012-12-12 20:25
swiadomykierowca.pl wykorzystuje czarne skrzynki w eksperymentach i programach bezpieczeństwa wdrażanych we flotach samochodowych. Dzięki temu firmy generują oszczędności w zakupie paliwa (do 32%), ubezpieczeniach komunikacyjnych (do 505), kosztach eksploatacji (do 37%). I safety i logic