Czyżby koniec polskiej motoryzacji?

Czyżby koniec polskiej motoryzacji?


Kiedyś dumnie po ulicach jeździły Polonezy, Żuki, Fiaty 125 czy Syreny. Samochody produkowane w Polsce, duma polskiej motoryzacji.

Obecnie po latach świetności rodzimej motoryzacji, pozostało już tylko mgliste wspomnienie i czasem widywane jeszcze na drogach duchy przeszłości. W dniu 19 września zarząd sanockiej spółki Autosan złożył wniosek o postawienie jej w stan upadłości. Historia firmy sięga 1832 roku, w ciągu długoletniej działalności produkowali wagony, nadwozia do samochodów osobowych, przyczepy skrzyniowe. W roku 1958 rozpoczęto tam produkcję autobusów pod marką SAN H01.

Według oświadczenia zarządu spółki po długoletnich i nieefektownych działaniach naprawczych, firma generowała duże straty, co powodowało coraz większe problemy finansowe spółki. - Spółka Sobiesław Zasada S.A. przez wiele lat, w ciągu których była większościowym akcjonariuszem spółki Autosan S.A. dokładała wszelkich możliwych starań , by przedmiotowa spółka była podmiotem rentownym i liczącym się na rynku - czytamy w komunikacie spółki Sobiesław Zasada S.A. Prezes zarządu spółki Danuta Piskorz w swoim piśmie tłumaczy też, że firma przez nią reprezentowana od roku 2010 trzykrotnie podnosiła kapitał zakładowy Autosanu i wpłacała coraz większe kwoty tytułem objęcia akcji. Pomimo podjętych działań Autosan ciągle generował straty, które od 2009 do 2013 roku wyniosły 62,1 mln złotych. Winę za taki obrót sprawy upatruje się w ciągle spadających przychodach ze sprzedaży, z 155 mln złotych w 2008 roku do 70 mln w 2012 roku.

Spółka Sobiesław Zasada S.A. wyraża ubolewanie z powodu stanu w jakim znalazł się Autosan. W obliczu widma bankructwa, podjęto decyzję o sprzedaży akcji firmy Grzegorzowi Tarnawie, który jak twierdzi Danuta Piskorz, przedstawił perspektywę zdobycia inwestora dla upadającej spółki. - Decyzja ta miała zatem na celu umożliwienie innemu podmiotowi rozpoczęcie samodzielnej restrukturyzacji spółki Autosan S.A., gdyż w takim działaniu upatrywana była nadzieje dla tej spółki - pisze prezes zarządu. Co dalej stanie się z Autosanem czas pokaże, najważniejsze jest jednak to, że nowy właściciel wyraża chęć ratowania spółki.

Źródło i fot.: Autosan

Joanna Lipińska - Kaźmierska

zarząd, akcje, inwestycje, upadłość, inwestor, samochody, motoryzacja, przemysł, transport, autosan, spółka, informacje, aktualności, prezes zarządu, energia-pl.pl, spółka sobiesław zasada s.a., słaba sprzedaż, upadająca spółka
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Polkot
91.198.145.* 2013-09-30 12:55
Warszawy, syreny, fiaciki, żuki, nyski, jelcze, stary, lubliny, sany... a teraz wyrabiamy ino części zamienne dla zagranicznych :(