Dach jak kameleon. Sam zmienia kolor

Dach jak kameleon. Sam zmienia kolor

Fot. freeflyer09/cc/flickr

Pokrycie dachowe wynalezione przez naukowców z MIT zmienia kolor w zależności od temperatury. Kiedy dach przybiera jasną barwę, odbija 80 procent promieniowania słonecznego, a kiedy ciemną - tylko 30. Dzięki temu wydatki na klimatyzację latem zmniejszą się o 20 procent. Wciąż trwają badania nad oszacowaniem oszczędności na ogrzewaniu, kiedy dach zmienia swój kolor zimą.

Magiczna zmiana kolorów jest możliwa dzięki powlekaniu dachówki specjalnym, wrażliwym na temperaturę polimerem. Normalnie ciemne kolory absorbują promienie słoneczne, a jasne je odbijają. W gorącym klimacie coraz powszechniejsze jest stosowanie białych i zielonych dachów, dzięki którym można uzyskać obniżenie temperatury w budynku o około 4 stopni C w porównaniu z dachami w ciemnych barwach.

Jaki kolor dachu wybrać w klimacie umiarkowanym, z gorącym latem i mroźną zimą? Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology znaleźli rozwiązanie - jest nim dach-kameleon, nazwany przez nich Thermeleonem.

Inspiracją dla badaczy była zasada działania Lava Lampy, w której wosk zmieszany z alkoholem wskutek podgrzania zmniejsza swoją gęstość, co powoduje uniesienie się nad powierzchnię. Z kolei spadek temperatury implikuje wzrost gęstości wosku i jego opadanie. Wosk miał być nośnikiem jasnej barwy. Rozwiązanie wykorzystujące ten materiał byłoby zbyt karkołomne w realizacji, więc zdecydowali się oni sięgnąć po inteligentny polimer żelowy o fazach zmieniających się pod wpływem temperatury. Substancja ta jest jednolita w relatywnie niskiej temperaturze, a kiedy temperatura wzrasta, polimer oddziela się od żelu.

20091007163253-1

Na zdjęciu naukowiec z Massachusetts Institute of Technology demonstrujący zasadę działania pokrycia dachowego Thermeleon. Urządzenie, którego używa, ogrzewa wybrane partie płytki. Miejsca poddane działaniu ciepłej temperatury zmieniają kolor na biały.

Homogeniczna żelowa substancja jest przezroczysta, dzięki czemu ukazuje ciemny spód materiału, który stanowi pokrycie dachowe. Kiedy temperatura wzrasta, polimer rozpuszcza się i oddziela od żelu, tworząc warstwę przesłaniającą ciemne dno. Polimerowy żel jest zamknięty między dwiema warstwami plastiku - ciemniejszą na dole i jaśniejszą na górze. Takie właśnie dwubarwne moduły, z inteligentny polimerem wewnątrz, mogą zastąpić tradycyjne dachówki.

Badania nad dachem-kameleonem cieszą się w USA znacznym powodzeniem. Projekt zdobył pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez MIT we współpracy z instytucjami i przedsiębiorstwami prowadzącymi działalność inżynierską i badawczą w obszarze nauk technicznych w 2009 roku.

Nadal prowadzone są prace nad udoskonalaniem materiału, między innymi pod względem odporności na warunki atmosferyczne. Naukowcy pracują też nad wyprodukowaniem substancji w rodzaju farby do powlekania okryć dachowych. Równocześnie podejmowane są starania w kierunku wprowadzenia na rynek amerykański istniejących rozwiązań. W Polsce Thermeleon nie jest jeszcze znany.

klimat, mit, dach, thermeleon
ennergo
Czytaj także
Polecane galerie
winniepooh
77.223.234.* 2013-07-11 17:29
Technologia kiedyś pewnie stanie się opłacalna...