Dadzą miliard funtów na reaktory atomowe. Dla okrętów podwodnych

Dadzą miliard funtów na reaktory atomowe. Dla okrętów podwodnych

Fot. Polaris Images/East News

Brytyjski rząd ogłosił, że przeznaczył miliard funtów na opracowanie i produkcję reaktorów atomowych dla okrętów podwodnych nowej generacji. Jest to zaledwie początek inwestycji mających odnowić brytyjską broń nuklearną. Ostateczne decyzje zapadną dopiero za 4 lata.

Brytyjskie rakiety nuklearne Trident umieszczone były dotychczas na okrętach typu Vanguard, które za 15 lat trzeba będzie wycofać ze służby. Poprzedni rząd Partii Pracy był gotów zbudować nowe, ale obecny jest podzielony. Konserwatywna większość jest za budową nowej generacji rakietowych okrętów podwodnych, koalicyjni Liberałowie mają wątpliwości. Nie żądają wprawdzie rozbrojenia nuklearnego, ale szukają tańszych rozwiązań.

Tymczasem rząd krok po kroku organizuje wymianę okrętów Vanguard i ogłoszone wczoraj zamówienie opiewające na dwa reaktory przybliża ich budowę. Jeden trafi wprawdzie do jednostki wyposażonej w broń konwencjonalną, ale drugi jest już przeznaczony dla floty podwodnej, mającej zastąpić Vanguardy, co może doprowadzić do nowych sporów w koalicji.

Reaktory skonstruują zakłady Rolls Royce'a w Derby, które zostaną poddane gruntownej modernizacji i przyjmą 300 dodatkowych pracowników.

rolls royce, atom, okręt podwodny, reaktor
IAR
Czytaj także
Polecane galerie