Diamenty w Rosji. Produkcja spadła o...

Diamenty w Rosji. Produkcja spadła o...

Fot. jurvetson/CC/Flickr

Alrosa, potentat rosyjskiej branży diamentowej poinformował o spadku produkcji - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Rosyjski koncern Alrosa, należący do światowej czołówki producentów diamentów poinformował, że w okresie od stycznia do września br. wyprodukował 25,44 mln karatów surowca diamentowego. Jest to spadek o 3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku.

Rok temu spółka wydobyła 34,5 mln karatów surowca diamentowego. Przychody ze sprzedaży tych drogocennych kamieni wyniosły 4,42 mld dolarów. Wówczas koncern wygenerował 29,5 miliardów rubli zysku netto (około 1 mld dolarów).

Alrosa jest następcą państwowego przedsiębiorstwa Yakutalmaz i spółki Almazyuvelirexport. Obecnie 51 proc. udziałów koncernu należy do rządu rosyjskiego. Pozostałe 32 proc. należą do republiki Jakucji, gdzie działa spółka. Alrosa prowadzi też działalność w Permskim Kraju oraz w obwodzie archangielskim. Udział spółki na rynku rosyjskim wynosi około 97 proc., zaś udział w światowej produkcji diamentów - około 30 proc. W tym roku koncern poinformował o wydobyciu diamentu o masie 158,2 karata, który został wyceniony na ponad 1,5 mln dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ma złoża diamentów? I to olbrzymie!
Znajdują się ponoć o 2 tys. km na północ od Krasnojarska i powinny wystarczyć na 3 000 lat. Ich istnienie za czasów ZSRR było utrzymywane w ścisłej tajemnicy.
Rząd kradnie diamenty. Co najmniej 2 mld dol.
Diamenty wartości co najmniej 2 mld dolarów skradzione ze złóż Marange w Zimbabwe zasiliły krąg bliskich prezydenta Roberta Mugabego, międzynarodowych handlarzy i pośredników - twierdzi w raporcie kanadyjska organizacja pozarządowa PAC.
Idealne "4C", czyli luksusowe inwestycje w diamenty
Są doskonale znane jako element drogiej biżuterii, ale niedoceniane jako przedmiot inwestycji. Ich zakup może przynieść spore zyski, ale wybór właściwego kamienia nie jest prosty.
rosja, spadek produkcji, alrosa, jakucja
PAP
Czytaj także
Polecane galerie