Dom aukcyjny Christie's wystawi na sprzedaż ponad 100-karatowy diament

Dom aukcyjny Christie's wystawi na sprzedaż ponad 100-karatowy diament

Fot. PAP/EPA

Jeden z największych na świecie diamentów, znaleziony w kopalni w Botswanie, zostanie wystawiony 15 maja na aukcji przez dom Christie's, który liczy, że osiągnie on wartość 30 mln dolarów.

Po ponad 20-miesięcznej obróbce przez szlifierza diament, pierwotnie o wadze 236 karatów, uzyskał kształt gruszki o rozmiarach 4,1 cm długości i 2,5 cm szerokości i waży obecnie 101,73 karatów. Szczęśliwy zwycięzca aukcji będzie miał przywilej nadania nazwy temu wyjątkowemu kamieniowi szlachetnemu.

Na genewskiej aukcji nie zabraknie również innej biżuterii najwyższej klasy i drogocennych zegarków. Dom aukcyjny Christie's spodziewa się uzyskać 65-75 mln dolarów ze sprzedaży biżuterii i 13-16 mln - zegarków. Rarytasem będzie różowy diament o wadze 1,9 karata osadzony w pierścionku. Jego cena to 2-3 mln dolarów.

Amatorzy starej biżuterii z pewnością zainteresują się parą diamentowych kolczyków, wystawianych przez włoskiego księcia pochodzenia hiszpańskiego Don Marco Alfonso Torlonię. Kolczyki te należały do hiszpańskiej księżniczki Beatriz (1909-2002). Ich wartość to 100-160 tysięcy dolarów.

Majowe aukcje diamentów domu Christie's należą w Genewie do tradycji. Równolegle z tegoroczną akcją konkurencyjny dom Sotheby's organizuje w tym samym mieście wielką aukcję biżuterii i zegarków.

Czytaj więcej w Money.pl
Prawie 40 milionów dolarów za diament. To rekord
- Jest to jeden z największych, ale i najpiękniejszych różowych diamentów na świecie - chwalił szef domu aukcyjnego Francois Curiel.
Rekordowo droga biżuteria. Tam ją kupisz
Diament arcyksięcia Józefa, o cenie szacunkowej 15 mln USD, sprzedano wczoraj wieczorem na aukcji domu Christie's.
Kryzys dotknął Pałac Elizejski. Na aukcje trafi...
Pałac Elizejski zapewnił, że w dobie kryzysu kupuje alkohole w skromniejszej cenie, a nadwyżkę przekazuje do budżetu państwa.
sprzedaż, aukcja, diament, genewa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie