Dreamlinery są "całkowicie bezpieczne", wkrótce wystartują

Dreamlinery są "całkowicie bezpieczne", wkrótce wystartują

Fot. Dave Sizer/CC/Flickr

Przedstawiciele amerykańskiego koncernu Boeing Co. zapewniali dzisiaj w Tokio, że samoloty 787 Dreamliner są całkowicie bezpieczne, nie ma zagrożenia zapalenia się akumulatorów. Za kilka tygodni maszyny mają znów wystartować.

- Wznowienie lotów pasażerskich jest bardziej kwestią tygodni niż miesięcy - oświadczył na konferencji prasowej w Tokio prezes i dyrektor generalny Boeing Co. Ray Conner. Boeing 787 Dreamliner jest samolotem całkowicie bezpiecznym - ocenił wiceprezes koncernu i główny inżynier programu 787 Mike Sinnett, prezentując rozwiązania problemów z akumulatorami w tych maszynach; usterki te spowodowały ich uziemienie od połowy stycznia.

Bezpieczeństwo jest naszym priorytetem - wielokrotnie zapewniał Sinnett, przedstawiając różne zmiany techniczne dla akumulatorów, które powodowały problemy Dreamlinerów w USA, a następnie w Japonii.

Koncern poinformował, że bez przerwy pracuje nad modyfikacjami akumulatorów litowo-jonowych. Oszacowano, że nowe akumulatory mogą być gotowe w nieodległym czasie.

Sinnett poinformował, że nowe akumulatory zaprojektowano w taki sposób, by zapobiec ich zapaleniu się bądź przegrzaniu. Nawet w przypadku niespodziewanej usterki akumulatora, samolot będzie bezpieczny - zapewnił.

Plan przeprojektowania wadliwych akumulatorów litowo-jonowych w Dreamlinerach zatwierdził we wtorek amerykański Federalny Urząd Lotnictwa (FAA). Chodzi m.in. o przeprojektowania elementów akumulatorów, co ma pozwolić na uniknięcie spięć, a także zaopatrzenie ich w lepszą izolację i dodatkowy system wentylacji.

Eksploatację 50 przekazanych dotąd użytkownikom maszyn Boeing 787 wstrzymano bezterminowo w połowie stycznia. Nie latają również dwa Dreamlinery będące w posiadaniu Polskich Linii Lotniczych LOT.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z Dreamlinerami? Nowe decyzje
Amerykanie wykryli, że przeładowanie akumulatorów, to nie jedyna przyczyna usterek w samolotach.
Te kłopoty mogą pogrążyć Boeinga
Dreamliner był promowany jako nowoczesny, oszczędny i oczywiście bezpieczny. W ostatnich dniach w maszynach pojawiła się seria groźnych usterek.
Mechanicy Dreamlinerów działają na ślepo
Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa zatwierdziła przedstawiony przez Boeinga plan naprawy wadliwego układu zasilania w samolotach.
samoloty, boeing, dreamliner
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
lkjhgffddsa
212.14.47.* 2013-03-15 08:17
rzęchy z najnowszej generacji Boeinga ktore zostały uziemione na pół roku z powodu lawinowo narastającej usterki w tym modelu polegającej na eksplozjach baterii akumulatorów które zasilają cały system sterowania tego samolotu powinny wylądować na złomowisku. Niestety nie mogą być wyrzucone na zlomowiska bo są wykonane z plastiku. Te komentarze tak przychylne temu modelowi samolotu pasażerskiego sa przejawem uzależnienia mediow dezinformacji publicznej od biznesu oraz niezdarną próbą ratowania reputacji tego samolotu nawet kosztem przyszłego zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów latających tym samolotem. cóż jak mawiali starożytni, pieniądz nie śmierdzi.