Drona pokona nawet haker. Już raz się udało [WIDEO]

Drona pokona nawet haker. Już raz się udało

Fot. Truthdowser/CC-BY-SA-3.0/wikimedia

Pracujący na zlecenie Iranu hakerzy prawdopodobnie przeprogramowali chipy bezpilotowego samolotu RQ-170. To wystarczyło, żeby zerwać łączność i przejąć maszynę.

Naukowiec z Cambridge University, dr Sergei Skorobogatov, opublikował analizę układów scalonych Field Programmable Gate Array (FPGA). To one, ze względu na elastyczność i niską cenę, są masowo używane w projektach wojskowych. Ale dla hakerów to żadne wyzwanie.


Truthdowser/CC-BY-SA-3.0/wikimedia

Procesory Field Programmable Gate Array mogą być dowolną liczbę razy przeprogramowane. Można to zrobić nawet w locie, w trakcie pracy urządzenia. Można też je klonować, czyli wykonać kopię FPGA o takim oprogramowaniu, jakie w danej chwili wgrane jest do układu. To wszystko powoduje, według dr. Skorobogatova, że haker umiejący programować układy scalone oraz rozłamywać zabezpieczenia, może łatwo przejąć na nimi kontrolę.

Jak stwierdził Robert David Graham, analityk z firmy bezpieczeństwa Errata, układy FPGA są stosowane najczęściej w modułach łączności. Masowe montowanie ich w modemach i radiach cyfrowych w robotach rozpoznawczych armii i lotnictwa USA może wyjaśnić utratę przez Amerykanów najnowszego drona RQ-170 Sentinel nad Irakiem w grudniu 2011 roku.

Irańczycy przechwycili wtedy nieuszkodzoną maszynę, która wykonała przymusowe lądowanie na skutek całkowitego przerwania łączności z centrum kontroli lotu. Miało to nastąpić, według irańskiej agencji FARS, wskutek działania irańskich hakerów. Jak uważa Graham, być może istotnie zerwanie łączności nastąpiło na skutek ataku i przeprogramowania kilku układów FPGA jednocześnie, co wykonali hakerzy prawdopodobnie wynajęci w Rosji.

Analityk uważa, że niemal wszystkie układy FPGA używane w układach elektronicznych narażone są na tego typu ataki. Podobnych działań dokonywali już hakerzy z forum XDA-Developers, aby zmodyfikować tablety Galaxy S3 firmy Samsung oraz niektóre serie konsoli Xbox360 firmy Microsoft.

Rozwiązanie jest proste. Według analityków, wystarczy usunąć w trakcie wytwarzania układów FPGA tzw. interfejsy debuggingowe, które dla hakerów stanowią tylne wejście i ułatwiają przeprogramowanie chipa.

chip, haker, technologie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ASDFACE
153.19.102.* 2012-06-04 12:59
Bujda, tego drona stracili przez spoofing GPS, a nie przeprogramowywanie FPGA>. Żeby przeprogramować FPGA niemal zawsze trzeba się podłączyć do ich J-TAGA, co jest raczej niemożliwe w locie. Poza tym układ przestaje pracować na pewien czas, co może być zgubne w skutkach.
Takich rzeczy się nie robi nigdzie poza halą serwisową.
marcin 447
149.226.255.* 2012-06-01 09:17
tak, haker ( ale nie taki zwykly) przeprogramuje procesor maszyny w locie, polaczy sie z wojskowa maszyna w locie i pieknie sprowadzi ją na ziemie ( w końcu jest wytrenowany na MS Fligth Simulator)
a swistak wszystko zawienie w sreberko, a sreberko zrobi spiecie elektryczne
sorry ale kto qrwa pisze takie glupoty
pozdrawiam
marcin