Druga linia metra w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi, kiedy koniec budowy

Druga linia metra w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi, kiedy koniec budowy

Fot. PAP/Paweł Supernak

Na budowie centralnego odcinka II linii metra rozpoczęły się techniczne przejazdy testowe pociągów. Dziś w takim przejeździe pociągiem Inspiro, w towarzystwie dziennikarzy i pracowników budowy, wzięła udział prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Wszystko wskazuje na to, że budowa będzie zakończona 30 września. Oczywiście, kiedy pasażerowie pojadą II linią, to zależy od organów zewnętrznych i odbioru technicznego - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że II linia metra pobudzi rozwój stolicy, gdyż jest to olbrzymi czynnik miastotwórczy.

Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Będzie mieć siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód będą to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Około 30 dziennikarzy oraz fotoreporterów mogło w sobotę przejechać podczas jednego z takich przejazdów technicznych w obie strony między stacjami: Rondo Daszyńskiego - Rondo ONZ. Przejazd z przedstawicielami mediów odbył się składem Inspiro, ale w testach biorą udział wszystkie typy pociągów używane przez warszawskie metro.

Perony na obu stacjach w dużej części są już ukończone. - Na pewno ściany stacji zaprojektowane przez Wojciecha Fangora robią duże wrażenie estetyczne; to coś zupełnie innego od wystroju stacji pierwszej linii - oceniła Gronkiewicz-Waltz.

Umowę na projekt i budowę stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Według początkowych planów budowa miała zakończyć się w październiku 2013 r. Obecny termin to 30 września br.

Prezydent stolicy dodała, że ukończenie całego odcinka II linii metra - mającego łączyć wschodnie i zachodnie obrzeża miasta - planowane jest do 2022 r. Na początku czerwca na budowie centralnego odcinka II linii metra rozpoczęły się częściowe odbiory techniczne.

Prezydent Warszawy w sobotę złożyła także kondolencje bliskim pracownika budowy metra, który w piątek zginął w tragicznym wypadku podczas prac na budowie. Dodała, że sprawą zajmuje się już prokuratura i inspektorzy pracy.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie