Dywan obronny? Nowy wynalazek naukowców

Dywan obronny? Nowy wynalazek naukowców

Fot. University of Manchester

Brytyjscy naukowcy opracowali dywan z cienkich i elastycznych włókien optycznych, zaopatrzony czujniki. Może on służyć m.in. jako system ostrzegania przed intruzami lub alarmować w momencie upadku osoby po nim chodzącej.

Po nie wielkiej modyfikacji może się też stać efektywnym systemem obrony przed skażeniami i pożarem.

Dywan został opracowany przez zespół naukowców z University of Manchester. Jest to urządzenie przypominające zwykły dywan, które podnosi alarm, jeśli ktoś z domowników upadnie na nim lub w jego bezpośredniej bliskości. Dywan ostrzega także przed obcymi osobami, które na niego wejdą - poinformował magazyn New Scientist.

Dywan tworzą bardzo cienkie i elastyczne włókna optyczne. Działają one razem z umieszczonymi na krańcach dywanu czujnikami, budując mapę dwuwymiarową rozkładu ciśnień w momencie, kiedy po raz pierwszy stanie na nim użytkownik.

Czytaj więcej Te koszulki zrobią piłkarzom EKG! Na boisku Monitorują stan zdrowia 24 godziny na dobę i potrafią wychwycić aż 200 różnych pomiarów naraz. Sygnały o typie i sposobie nacisku czujniki przesyłają wtedy do komputera poprzez moduł bezprzewodowy na końcu dywanu. W komputerze, poprzez aplikację sterowania dywanem, budowany jest wzorzec nacisku, czyli kroków osoby chodzącej po dywanie. System zapamiętuje wzorzec i używa go do rozpoznawania osób chodzących.

Dywan uruchamia alarm w momencie potknięcia, poślizgnięcia czy upadku użytkownika. Aplikacja wbudowana w jego moduł sterowania potrafi także rozpoznać zmiany nacisku, związane z przesunięciem ciężaru np. na jedną nogę, co związane jest z problemami z chodzeniem u ludzi starszych. Wbudowany moduł może więc ostrzec posiadacza urządzenia o możliwych kłopotach z chodzeniem jednego z użytkowników, nawet jeśli jeszcze nie są one dobrze widoczne.

Jak poinformowała New Scientist Patricia Scully, pracująca nad aplikacją, dywan może też być używany jako system alarmowy. Jego aplikacja odróżni bowiem wzorzec kroków oraz obuwie, jakie nosi stawiająca je osoba - może więc rozpoznać intruza i wszcząć alarm.

Czytaj więcej Ale wynalazek! Kobiety przestaną kłamać Mają diody, kable i zestawy czujników. Jedne wibrują pod wpływem fal radiowych, inne zmieniają kolory, jeszcze inne - wykrywają humor i poziom stresu. To ubrania przyszłości? Jak informuje magazyn Technology Review, opisane aplikacje nie są jedynymi, jakie mogą być zainstalowane w obronnym dywanie. Część sensorów można wymienić i dywan stanie się wtedy systemem ostrzegania przed skażeniem promieniotwórczym lub chemicznym, bardzo wygodnym np. w składach wypalonego paliwa elektrowni atomowych, samych siłowniach jądrowych oraz fabrykach i zakładach syntezy chemicznej. Może także, po wymianie czujników, stać się systemem przeciwpożarowym.

Według Technology Review dywan , jako system modułowy wczesnego ostrzegania może pojawić się na rynku - najpierw dla przedsiębiorstw, a nie odbiorców indywidualnych - za około 3-4 lata.

technologie, czujnik, dywan, magic carpet
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Bodyguard
213.195.182.* 2012-09-11 08:28
w Rzymie stosowano łańcuchowego niewolnika w obroży.Również dziś to rozwiązanie jest dużo tańsze.